Cestovní ruch v jižní Evropě

Cestovní ruch v JE je ve většině zemí největším zdrojem financí. V JE jsou dobré podmínky k cestování, nejen díky podnebí, ale i kvůli historii, kde zde např. vladaři a „bohové“ postavili svá sídla, která stojí za to aby je člověk viděl na vlastní oči. Vystřídalo se zde spousty slohů, ale také různé rody, které si své stavby stavěli jak oni chtěli.
Portugalsko na cestovním ruchu ročně získá 3-5 milionů. Centra cest. ruchu jsou např. Belémská věž v samotném hl. městě Lisabonu. Klášter Batalha, který leží na řece Tejo. Mimo památek Portugalsko také vydělává na zábavě (kasina a herny). Madeira je významná svými klimatickými lázněmi. V Portugalsku se pěstuje víno jako je sherry a portské. Tyto druhy obsahují více alkoholu, protože do hroznové šťávy se přidává vínovice (koňak).
Ke Španělsku patří mnoho ostrovů, které jsou jako stvořena pro turisty. Není na nich možná mnoho památek, ale jsou tam velké písčité pláže a čisté moře. Na samotném Pyrenejském poloostrově je spousta nádherných památek. Jedna z nejznámějších je chrám Sagrada Famillia, který postavil Antonio Gaudí. Je to chrám nalézající se v Barceloně, tento chrám se již 100 let staví a podle propočtů se ještě 100 let stavět bude. Mimo samotných nejznámějších městech jako je hl. m. Madrid, Barcelona a Toledo. Další známou památkou je Klášter Monserrat, na hoře Monserrat. V tomto klášteře je soška „Černé Madonky“, ke které se váže pověst a když se na ni člověk sáhne má si přát 3 přání. Mimo jiné každý den v 13. hodin v klášteře zpívá chlapecký sbor. U Monserratského kláštera je také studánka a o ní se říká, že když se žena opláchne vodou z této studánky, tak bude pořád krásná. Další navštěvovaná místa jsou např. vodní parky s různými tobogány.
Andorra žije cest. ruchem, 2-3 mil. turistů. Hl. m. Andorra la Vella je jedním velkým supermarketem, k němuž jsou v létě ucpané všechny příjezdové cesty. Je tu spousta památek, jako např. typický katalánský palác, ve kterém se uschovává všechna důležitá dokumentace. Návštěvník může vidět pouze kuchyň, jídelnu, radniční sál a kapli San Armengol.
K Itálii patří ostrovy jako Sardinie a Sicílie. Na ostrově Sicílie je sopka Etna. Jako Španělsko i Itálie má spousty pláží a moře, ale také je významným střediskem pro lyžaře. V samotném hl. m. Římě je krásna stavba z minulosti, je to Koloseum. Krásnou a romantickou nabídkou může být projížďka v Benátkach na Gondolách. Další významná památka je Milánská katedrála a v městě Pisa je to Šikmá věž.
San Marino je malý státeček na Apeninském poloostrově, nejvýznamnější památkou je samotné starobylé San Marino.
Vatikánské město uprostřed Říma je nejmenším nezávislým státem na světě. Má svoji vládu a vydává vlastní známky i peníze. Vatikán je centrem římskokatolické církve a vládne tu papež. Vatikánská bazilika sv. Petra je největším křesťanským chrámem na světě.
Významným zdrojem Malty je cest. ruch a nejvýznamnějšími památkami jsou megalitické chrámy.
Do Řecka přichází spousta turistů objevovat četné ostrovy a starobylé památky. Akropole - tvoří ji skalnatý kopec v centru Athén. Na Akropoli se nacházejí zbytky skvostných chrámů, jedním z nich je svatyň Parthenon. Původně v něm stála 12 m vysoká socha bohyně Athény ze zlata a slonoviny. Jedním z dalších měst je Soluň. Jako další se nabízí místo zvané Olympie a Delos, kde se nacházejí vykopávky. A Meteora , kde můžeme vidět skalní klášter.
Pár slovy se dá říci, že každý z těchto států může turistům mnoho nabídnout. Nejen mořem, plážemi, ale hlavně svou historií, díky které mají tyto státy tak velký úspěch.

Hodnocení referátu Cestovní ruch v jižní Evropě

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  19. duben 2008
  8 069×
  576 slov

Komentáře k referátu Cestovní ruch v jižní Evropě

j gjlghl
pěkný ale ja potřebuju na celou evropu