San Marino

Samostatná Sanmarinská republika leží ve vnitrozemí jižní Evropy, na území Itálie nedaleko města Rimini.

San Marino je s rozlohou 61,2 km2 nejmenší republikou Evropy a třetím nejmenším státem v Evropě. V republice žije 24 200 obyvatel (1994), hustota zalidnění je 2,5 obyvatel na km2. Státní zřízení je pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem. V čele státu stojí dva kapitáni-regenti, zákonodárným orgánem je Generální rada. Obyvatelstvo volí na pět let zákonodárný orgán Generální radu, která každých 6 měsíců volí z vlastních řad státní kongres (Malá rada) a jmenuje dva kapitány - regenty do jejich čela. Hlavní město je San Marino, největší město Serravalle (4700 obyvatel). Měna je italská lira, mince jsou sanmarinské liry, kurz je cca 1000 (ITL) = 18 Kč. Úředním jazykem je italština, původní obyvatelé používají vlastní dialekt - romagnol. Obyvatelstvo je složeno z 80% sanmaričanů, 17,5% italů, 2,5% ostatní národnosti. Střední délka života žen je 77,3 let, mužů 71,5 let. Náboženství je římskokatolické 95%, ostatní 5%.

Hranice se San Marinem tvoří Itálie, která ji obklopuje ze všech stran. Stát leží na svazích hory Monte Titano (756 m. n. m.), která je součástí Ubrických Apenin. Klima je středomořské s průměrnými teplotami 5,5 °C v lednu a 22 °C v červenci. Roční úhrn srážek je 800 mm.

San Marino je v měnové a celní unii s Itálií. Hrubý domácí produkt je 17 500 USD na 1 obyvatele. Hlavním zdrojem financí je cestovní ruch. Do San Marina proudí ročně i přes 3 milony turistů, aby shlédli krásnou romantickou přírodu, starodávná opevnění a pevnosti (La Rocca Guaita). Známé turistické atrakce jsou Velká cena San Marina, jmenování regentů a mnoho hudebních festivalů. Další důležité příjmy zajišťuje prodej poštovních známek. Zemědělství je nevýznamné. Zaměstnává jen 2% pracujících a produkuje pšenici, víno, ovoce, masné a mléčné výrobky a vlnu. Průmysl se rozvijí od roku 1940. Nyní země nabízí turistům tradiční výrobky ze dřeva, vlny a kůže. Také se zabývá výrobou keramiky, obkládaček, nábytku a šperků.

Historie San Marina

San Marino bylo založeno ve čtvrtém století dalmatským kameníkem Marinem jako náboženská obec. Nezávislou republikou je od roku 1261, nezávislost si dokázalo udržet i přes druhou světovou válku až do dnes. V roce 1862 uzavřelo s Itálií celní a měnovou unii.

Shrnutí

San Marino patří k nejmenším států světa, je to poklidná enkláva ležící v Itálii. Pro svět je atraktivní nejen svými památkami a přírodou, ale také nízkými daněmi, proto je zde zboží levnější než v okolní Itálii. Pro San Marino je důležitý cestovní ruch a prodej poštovních známek.

Hodnocení referátu San Marino

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  20. listopad 2007
  7 616×
  418 slov

Komentáře k referátu San Marino