Chýnov

Chýnov je jedním z nejdéle trvale osídlených míst Cech. První písemná zmínka o Chýnove v Kosmove Kronice ceské se váže k roku 981. Chýnov byl spolu s Doudleby a Netolicemi pomezním hradem panství knížete Slavníka na ochranu proti Rakousum. Hradište stálo na ostrohu v místech dnešního zámku. Po vyvraždení Slavníkovcu se majiteli Chýnova stávají Premyslovci. Posledními majiteli chýnovského hradu byli Schwarzenbergové.

Rímskokatolický barokní kostel Nejsvetejší Trojice na námestí, založený r. 995, se radí mezi nejvýznamnejší církevní památky na Táborsku.V minulém století a první polovine 20. století v obci žilo nekolik socharu.

Nejznámejší je František Bílek(1872-1941), secesní umelec a prední predstavitel symbolismu, který má zde svuj rodný dum s ateliérem (ve vlastnictví Galerie mesta Prahy). Na místním hrbitove, kde je pochován, se vypíná jeho Modlitba nad hroby. Dále je zde jeho náhrobek Poslední vecere Páne nad hrobem prírodovedce Fr. Nekuta. Další náhrobky vytvoril bratr Fr. Bílka Antonín Bílek a sochar Karel Gabriel.Nedaleko mesta Chýnova (dnes 2 000 obyvatel) se nachází Chýnovské jeskyně.

Hodnocení referátu Chýnov

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  4. srpen 2007
  2 872×
  165 slov

Komentáře k referátu Chýnov