Itálie v kostce

Základní informace

Poloha - leží na jihu Evropy a je součástí Evropské unie. Skládá se z italského poloostrova a dvou velkých ostrovů ve Středozemním moři: Sicílie a Sardinie.
Rozloha - 301 338 km2
Počet Obyvatel - 60 116 000.
Hustota osídlení - 194 ob./km2
Úřední jazyk - Italština
Měna - Euro
Státní zřízení - parlamentní republika ,předseda vlády - Mario Monti
Dovoz a vývoz - Dovoz: Ropa a zemní plyn, Kovové výrobky, Motorová vozidla, přívěsy a návěsy.
- Vývoz: Stroje a zařízení, Kovové výrobky, Motorová vozidla, přívěsy a návěsy,

Doplňující informace

Úspěchy ve sportu - vyhráli ME ve fotbale 1968
- Valentino Rossi – Moto GP (105 vítěz)
Umělecká díla autorů - Mona Lisa (Leonardo Da Vinci)
Umělci - Gian Lorenzo Bernini, Da Vinci, Michelangelo.
Herci - Terence Hill, Nino Manfredi, Luigi Scarabello, Kaspar Capparoni, Roberto Benigni....
Zpěváci - Luciano Pavarotti, Domenico Martucci, Domenico Modugno, Francesco Renga, Ezio Pinza....
Významné historické osobnosti - Benito Amilcare Andrea Mussolini
Politici - Silvio Berlusconi, Gianfranco Fini, Umberto Bossi, Pier Ferdinando Casini, Francesco Rutelli, Pietro Fassino.

Typické pokrmy a potraviny - Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Preferují: Maso (telecí, kuřecí) , ryby (smažení , grilování, pečení), zeleninu (saláty), těstoviny (špagety), sýry (Parmazán, Gorgonzola, Mozzarella) , koření (bazalka), Jedním z pokrmů, které italskou kuchyni proslavily po celém světě je pizza.

věda a výzkum - V Itálii je několik významných univerzit. Mezi nejvýznamnější patří např.:
University of Milan , University of Roma, University of Pisa, University of Padau
 

  1. Fotbal - Mistrovství Evropy ve fotbale 1968 se konalo v Itálii. Podobně jako ve Španělsku před čtyřmi lety i zde se podařilo týmu z pořadatelské země zúročit fanouškovskou podporu ve svůj prospěch. O postupu ze skupiny rozodl hod mincí. V čele se „zlatým chlapcem“ Rivou si však pro triumf došla až na druhý pokus.
  2. Valentino Rossi je italský profesionální motocyklový závodník a šestinásobný mistr světa královské třídy Moto GP ve Velké ceně silničních motocyklů. Obecně je považován za jednoho z nejlepších motocyklových jezdců všech dob.V roce 2006 mu jen těsně unikl osmý titul mistra světa a v sezóně 2007 se před něj dostal Casey Stoner, ovšem v roce 2008 opět ukázal svou nadvládu. 
  3. Leonardo di ser Piero da Vinci byl všestranná renesanční osobnost. Byl významný malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce  a konstruktér. Leonardo se během svého života pokusil sepsat několik knih o různých oblastech svého poznání. Jeho poznámky jsou však značně neucelené a roztříštěné. Literární odkaz Leonardův obnášející asi 7000 stránek byl později sebrán.
  4. Pizza je velký kruhový plát světlého chlebového těsta , nahoře s náplní vyrobenou z rajčat, sýra a jiných ingredienci. Peče se v peci nebo troubě. Původem pochází z Itálie a stala se oblíbeným jídlem po celém světě. Restaurace, ve kterých se pizza připravuje se nazývají pizzerie. Název pizza je odvozen ze slova picea, které pochází z neapolského dialektu italštiny. 
  5. Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu. Proslavil se jako sochař, architekt a malíř, ale psal také básně. Michelangelo byl geniálním umělcem, posedlým hledáním dokonalosti a snahou dokázat, že je nejlepší. Disponoval bohatou představivostí a fantazií, podobu svých děl měl promyšlenou dříve, než na nich začal pracovat. Nejednou se proto stalo, že dílo, s nímž nebyl spokojen, poškodil, neboť je nedokázal zhotovit přesně podle svých představ.
  6. Univerzita v Miláně  je vysokoškolské vzdělání instituce v Miláně v Itálii. Je to jeden z největších univerzit v Evropě , s asi 65 000 studentů , je zde 2200 osob personálu. Univerzita v Miláně má 9 škol.
  7. Mona Lisa je patrně nejslavnější portrét všech dob, na počátku 16. století  ho namaloval Leonardo da Vinci. Autor si toto své dílo přibalil mezi svá zavazadla, když v roce 1516 nuceně opouštěl Řím po udání svých spolupracovníků. Leonardo před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi Františku I., na jehož pozvání do Francie přijel, za poměrně vysokou částku 4000 zlatých dukátů.
  8. Mozzarella je měkký sýr z italské Kampánie. Mozzarella má tvar oválu a uskladňuje se v miskách nebo pevně uzavřených obalech obsahujících syrovátku. Má sněhobílou barvu a velmi tenkou lesklou kůru. Struktura mladého sýra je poměrně pružná a poddajná, dá se celkem lehce krájet. Jak sýr zraje, stává se měkčím a zintenzivňuje se jeho chuť. Název souvisí se slovem mozzare – odříznout, protože je formován nožem.
  9. Mario Monti je italský ekonom a politik, od listopadu 2011 předseda vlády Itálie. V letech 1995– 2004 byl evropským komisařem. Je absolventem Yaleovy univerzity, kde jej učil držitel Nobelovy ceny za ekonomii James Tobin. Patřil mezi podporovatele vzniku Spinelliho skupiny. Dnes je mimo jiné evropským předsedou Trilaterální komise a výrazným členem Bilderbergu. Ve středu 9. listopadu 2011 se stal doživotním senátorem.
  10. Alberto Ascari byl italský pilot Formule 1. Narodil se 13. července 1918 v Miláně. Jeho otec Antonio Ascari byl jedním z největších automobilových závodníků té doby a prakticky od mala ho na tyto závody bral. V roce 1925 se Antonio Ascari zabil při Grand Prix Francie v Montlehry. Od tohoto okamžiku se Alberto Ascari toužil stát automobilovým závodníkem jako jeho otec. Myšlenka stát se závodníkem ho ovlivnila do té míry, že využil první příležitosti ke koupi motocyklu, protože se chtěl věnovat závodění několikrát utekl i ze školy.

Hodnocení referátu Itálie v kostce

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 468×
  929 slov

Komentáře k referátu Itálie v kostce