Karibská oblast - Malé a Velké Antily

I. ÚVOD - VŠEOBECNÉ INFORMACE O KARIBSKÉ OBLASTI

Kryštof Kolumbus a jeho mořeplavci poprvé spatřili břehy Ameriky roku 1492. Nebyla to pevnina, ale břehy antilských ostrovů, u nichž přistáli. Nastala éra velkých zeměpisných objevů, byl to začátek nového věku. Došlo k postupnému poznávání a dobývání kontinentů se všemi jeho kladnými i temnými stránkami. Střední Amerika tvoří spojení mezi Severní a Jižní Amerikou. Kromě pevninského mostu skládajícího se ze soustavy různě širokých šíjí k ní patří i ostrovní oblouk Velkých a Malých Antil. Ve středoamerické oblasti, zvané též Americké středomoří, převládá plocha moře nad rozlohou souše. Karibské moře patří k nejteplejším mořím světového oceánu s bohatým životem korálových útesů.
Celé území spadá do tropického podnebného pásu, avšak s vyšší nadmořskou výškou teploty klesají. Množství srážek ovlivňují východní pasátové větry.
Ostrovní oblouk je rovněž tvořen pásmy kordillerské horské soustavy, přecházejícími do Amerického středomoří z americké pevniny. Kromě velkých ostrovů, jako jsou Kuba, Haiti, Portoriko a Jamajka, tvořících Velké Antily, sem patří i řetězec Malých Antil (rovněž pozůstatek rozpadlého kordillerského pásma) a drobné korálové ostrovy, z nichž se skládají např. Bahamy. Všechny ostrovy mají horké tropické podnebí s častým výskytem tropických cyklónů - hurikánů, které způsobují značné materiální škody i ztráty na lidských životech.
Pro všechny ostrovy v Karibiku je typická téměř nedotčená příroda, krásné písčité pláže a klid, který v uspěchaném světě tolik chybí. A zřejmě proto se staly Karibské ostrovy tolik navštěvovanými, s velkými příjmy z cestovního ruchu.

II. CESTOVNÍ RUCH

Cestování je jedním z nejatraktivnějších a nejzajímavějších koníčků většiny lidí. Cestovním ruchem rozumíme uspokojování potřeb v oblasti turistiky, rekreace, kultury a rehabilitace, ke kterému dochází mimo místo trvalého bydliště a ve volném čase. Jedná se o změnu pobytu spojenou s vycestováním, soustřeďuje se v různých formách na dlouhodobé i krátkodobé pobyty ve významných střediscích, oblastech a zemích. Stal se v druhé polovině 20. století součástí životního stylu světového obyvatelstva - především obyvatelstva vyspělých zemí. V souvislosti s celkovým růstem životní úrovně se stává masovým dějem a ekonomicky i sociologicky důležitým fenoménem.
Cestovní ruch se postupně stává významným odvětvím světového hospodářství, ve kterém je zaměstnáno asi 110 - 120 miliónů lidí. Příjmy z cestovního ruchu se za období let 1970 - 1995 téměř zdvojnásobily. Na světovém cestovním ruchu se podílejí všechny kontinenty, ale jejích podíl je značně rozdílný. Je to jediné odvětví hospodářství, které prosperuje i za dob hospodářských krizí.

III. NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OBLASTI

Karibik patří mezi nejnavštěvovanější oblasti světa. Díky svým písčitým plážím a téměř nedotčené přírodě láká každoročně spoustu turistů. Má také příznivé podmínky pro jachtaření. Hlavními nejnavštěvovanějšími oblastmi jsou: Barbados, Dominikánská republika, Grenada, Kajmanské ostrovy, Aruba, Jamajka, Panenské ostrovy, Martinik, Kuba a další. Pokud vás zajímá, co můžete v této oblasti shlédnout, zde je pár tipů:

3. 1. BARBADOS

Rozloha: 431 km2
Počet obyvatel: 262 000
Hlavní město: Bridgetown
Úřední jazyk: angličtina
Měna: barbadoský dolar

Všeobecné informace:
Barbados je ostrovní stát v Karibském moři, který leží mimo oblouk Malých Antil východně od Sv. Vincence. Nevysoký ostrov tvoří skalnaté jádro obklopené korálovými usazeninami. Terén má ráz pahorkatiny. Na západě a na jihu tvoří pobřeží pěkné písčité pláže.
Barbadoské hlavní město Bridgetown má stejně jako Londýn Trafalgarské náměstí, uprostřed kterého stojí Nelsonova socha z roku 1813. Tento ostrov má typickou anglickou atmosféru, někdy je nazýván Malá Anglie nebo Bimshire (Bim je slangový výraz pro Barbados). Místní obyvatelé si velmi zakládají na tradicích, bridgetownská přístavní policie nosí i dnes námořnické obleky a slaměné klobouky. Barbados je zemí s tradičně dobrou vládou a vynikajícím školstvím.
Barbados je nejvýchodnějším karibským ostrovem, který leží zcela mimo oblouk Malých Antil, bývá často terčem hurikánů. Na ostrově se celoroční teplota pohybuje okolo 30 °C, přičemž se zde střídají pouze dvě roční období - suché (prosinec až květen) a vlhké (červen až listopad). Téměř celý ostrov je obklopen krásnými růžovými a bílými písečnými plážemi a korálovými ostrovy. Hlavní turistickou oblastí je Platinové pobřeží, které se nachází na západě ostrova severně od Bridgetownu.

Cestovní doklady:
Pas musí být platný minimálně dalších 6 měsíců ode dne vstupu. Vízum není nutné.

Letecké spojení:
Praha - Bridgetown s mezipřistáním (společnosti: BRITISH AIRWAYS, AIR FRANCE, ALITALIA, ČSA). Při přeletech mezi jednotlivými místy je nutné platit letištní taxy za odbavení (jejich výše je velmi pohyblivá a nelze ji proto zařadit do přesné kalkulace zájezdu). Mezinárodní poplatky za letištní taxy cca 10 - 30 USD, národní letištní taxy cca 5 - 15 USD.

Sport:
Mimořádně vhodné podmínky jsou pro surfing, potápění, rybolov, golf, kriket či tenis.

Tipy na výlet:
Za památkami lze vyrazit zejména do metropole Bridgetownu, kde osídlení je doloženo již 400 let před Kristem. V místním historickém muzeu lze spatřit řadu památek a pozoruhodností. Město umožňuje rovněž nákupy v bezcelní zóně.

Klimatické podmínky:
Průměrná teplota
(° C)

3. 2. DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

Rozloha: 48 734 km2
Počet obyvatel: 7 800 000
Hlavní město: Santo Domingo (2 mil. obyvatel)
Úřední jazyk: španělština
Měna: 1 domin. peso

Všeobecné informace:
Ostrovní stát v Karibském moři, rozkládající se ve východní části ostrova Haiti a na řadě nevelkých ostrovů v Karibském moři, objeven v r. 1492 Kryštofem Kolumbem. Do roku 1795 byla Dominikánská republika španělskou kolonií, pak střídavě pod vládou Francie, Haiti a Španělska. Od roku 1865 samostatný stát. Dominikánské peso se nesmí vyvážet, výměna je možná ve všech bankách a hotelových směnárnách (kurz DEM je méně příznivý než kurz USD). Běžné kreditní karty jsou akceptovány, nejsou přijímány Euro šeky. DEM nejsou přijímány ve všech hotelových směnárnách. Obyvatelstvo tvoří z větší části mulati a černošské obyvatelstvo, bílých kreolů je asi pětina.

Cestovní doklady:
Při cestě do Dominikánské republiky potřebujete pas platný nejméně 6 měsíců po ukončení cesty. Při příletu je pro pobyt do 90 dnů třeba vyplnit cestovní kartu (poplatek 10 USD). Dominikánská měna se nesmí vyvážet.

Letecké spojení :
Praha - Hamburk - Puerto Plata (nebo Punta Cana) cca 10 hodin letu.

Klimatické podmínky :
Panuje zde horké tropické podnebí, které přináší i velké množství srážek (turistická sezóna - květen až říjen 28 - 30 °C, vrcholná sezóna - listopad až duben 25 - 29 °C).

Průměrná teplota
(° C)



Sport :
Ve velké míře se pěstují vodní sporty (potápění, surfing, plachtění, jachty apod.). Nejpříhodnějším místem na koupání je např. několikakilometrová pláž Playa Dorada na severu ostrova či palmami lemované bílé pláže v jeho východní části, k potápění je ideální Sosue ( = Karibská Ibisa). Některé druhy vodních sportů jsou po určitou denní dobu zdarma (nutno se informovat u delegáta). Národním sportem je baseball.

Další zajímavosti :
Nejoblíbenější zábavou jsou kohoutí zápasy. Konají se zásadně v neděli, každá vesnice má svou kohoutí arénu a na vítěze jsou uzavírány velké sázky.

Tipy na výlet :
Nejvýznamnějším městem je Santo Domingo, které založili španělští dobyvatelé už v r. 1496 a je tak nejstarším Evropany založeným městem v Americe. Mezi hlavní pamětihodnosti patří
koloniální jádro starého města, původní městské opevnění, přes 15 metrů vysoká krápníková jeskyně "Los Tres Ojos" s velkými stalagmity a stalaktity nebo rozsáhlá botanická zahrada. Zajímavou kuriozitou je rovněž přesná kopie budovy Bílého domu ve Washingtonu. Východně od hlavního města, poblíž La Romana, leží malebná "vesnice umělců" Altos de Chavon (kromě katedrály zde stojí za shlédnutí místní muzeum, galerie a starověký amfiteátr). Hlavním městem severu a nejvýznamnějším námořním přístavem Atlantiku byl po dlouhá léta Puerto Plata - najdete zde staré opevnění Fortalezza de San Felipe, viktoriánské domy, jantarové muzeum, 700 metrů vysokou horu Isabel de Torres (lanovka) a četné obchůdky. Asi 3 km na sever od Rio San Juan je písečný záliv Playa Grande proslulý trhy s čerstvými mořskými plody, ovocem a zeleninou. Poblíž jihovýchodního pobřeží se nachází neobydlený ostrůvek La Catalina, hustě porostlý kokosovými palmami a obklopen úchvatnou mořskou faunou, jež v dřívějších dobách sloužil za úkryt pirátům. Botanickým rájem bývá nazýván poloostrov Samana, odkud je jen skok na ostrov Cayo Levantado, jemuž se říká Bacardi.

Lokality:
Juan Dolio
Asi 45 km východně od Santo Dominga leží toto malé středisko se svým korálovým pobřežím a krásnými plážemi se štíhlými, vysokými palmami. Toto pobřeží je zvláště vhodné k potápění. Voda mezi mořským břehem a korálovým útesem je místy velmi mělká. V hotelové zóně najdete malé restaurace a obchůdky. Juan Dolio je ideálním výchozím místem k poznávání ostrova a obyvatel. Santo Domingo, La Romana, přírodní rezervace Haitises, ostrůvky Saona a Catalina jsou pro svou malou vzdálenost oblíbeným cílem výletů.

Punta Cana
Na východním pobřeží Dominikánské republiky se rozprostírají 40 km dlouhé bílé pláže, které nesporně patří k nejhezčím v Karibiku. Téměř nekončící palmové háje a tyrkysově zabarvené moře dávají obrázek o Karibiku, jak si ho lidé představují. Je to ideální místo pro prožití klidné dovolené vzdálené od každodenního stresu, místo pro procházky po nádherných plážích a koupání v křišťálově čisté vodě. Hotelová zařízení nabízejí všechny možnosti vodních sportů a zábavných programů. Nejbližší středisko, provinční hlavní město Higuey je vzdáleno od Punta Cany asi 50 km. Higuey je nejslavnějším poutním místem země. Letiště v Punta Caně patří mezi jedno z nejkrásnějších na světě díky své architektuře a atmosféře.

Samaná
Poloostrov Samaná leží v severní části Dominikánské republiky. Najdete zde skutečně ještě nedotčené pláže a nekonečné palmové lesy.

Sosua
Sosua leží v severní části ostrova, cca 15 km od letiště Puerto Plata. Zátoka Sosua je laguna s možností pěkného koupání, potápění nebo provozování různých vodních sportů. V centru Sosua najdete
mnoho restaurací, kaváren a butiků.

Cabarete
Cabarete leží v jedné z nejhezčích zátok v severní části Dominikánské republiky a patří mezi nejlepší místa pro windsurfing na světě. Je to ideální místo pro mladé a ty, kteří se mladí cítí. Ke karibskému životu patří strávit večer v restauracích, barech nebo na diskotékách.

Playa Dorada
Playa Dorada leží na severu Dominikánské republiky a je ideálním místem pro aktivní dovolenou. V hotelové zóně se nacházejí hotely všech kategorií, které nabízejí svým klientům mnoho možností jak využít volný čas, např. sportovní aktivity, které zahrnují i golf (golfová hřiště v Dominikánské republice jsou považována za jedna z nejlepších). Jen cca 5 km je vzdáleno městečko Puerto Plata.

Puerto Plata
Na úpatí 793 m vysokého Pico Isabel de Torres leží přístavní městečko Puerta Plata, postavené ve viktoriánském stylu s manufakturami na výrobu rumu. K vrcholu Pico Isabel jezdí lanová dráha, kde navštívíte sochu Krista, monumentální stavbu po vzoru z Rio de Janeira.

3. 3. GRENADA

Rozloha: 344 km2
Počet obyvatel: 99 000
Hlavní město: St. George`s
Jazyky: angličtina, kreolština
Měna: východokaribský dolar

Všeobecné informace:
Grenada je jedním z nejkrásnějších karibských ostrovů z nádhernou zalesněnou krajinou a zbytků vyhaslých sopek, z nichž nemladší a nejkrásnější je hora Sv. Kateřiny (840 m). Dva z bývalých kráterů se přeměnily na jezera Grand Etang a Antoine. Jedinou rovinou na Grenadě jsou dolní toky řek a pobřeží na severu a jihu.
Hlavním zemědělským produktem je muškátový oříšek a muškátový květ (třetina světové produkce), proto je někdy Grenada nazývána ostrovem koření. Turistický ruch se začal hojně rozvíjet až po obsazení ostrova americkým námořnictvem, které svrhlo marxistickou vládu v roce 1983. Od té doby proudí do země zahraniční kapitál zajišťující stabilitu vlády a hospodářství. Nové letiště, otevřené roku 1984, odbavuje dálkové lety a zvyšuje turistickou atraktivitu ostrova. Granadě patří jižní část Grenadin.

Tipy na výlet:
Hlavními turistickými lákadly jsou zalesněné kopce, dlouhá korálová pláž Grand Anse a nádherně situované hlavní město St. George`s, které je moderním přístavem určeným pro zaoceánskou plavbu. Divoce utvářenou krajinu zdobí stříbřité stužky či vějíře vodopádů. V rezervaci Grand Etang jich je hned několik. Turisticky nejvyhledávanějším je Concord v západní části Grenady. Jde o trojici vodopádů, které na sebe volně navazují.

Klimatické podmínky:
Roční období se zde střídají téměř nepozorovaně, aspoň co se týče teplot. Denní průměry se během roku mění jenom nepatrně - zatímco v zimě se pohybují mezi 25 a 30 °C, v létě dosahují až k 35 °C. Ani po západu slunce ostrov příliš nevychladne.
Nejdůležitějším hlediskem pro výběr vhodného termínu pobytu tak zůstává množství srážek. Po suché, i když chladnější části roku od prosince do května pak totiž nastávají deštivější měsíce s pravidelnými sprškami.

3. 4. JAMAJKA

Rozloha: 10 991 km2
Hlavní město: Kingston
Počet obyvatel: 2 554 000
Jazyky: angličtina, místní kreolizované jazyky
Měna: jamajský dolar

Jméno ostrova tak jak ho známe dnes, je odvozeno od původního názvu Chomajka - ostrov skalních pramenů, který používali středoameričtí indiáni Avarakové. Jamajka je hornatý ostrov plný tropické zeleně, s nádhernými plážemi a korálovými ostrovy, omývaný Karibským mořem. Jeho teplota se celoročně pohybuje v rozmezí 24 - 26 °C. Na tento ostrov přijíždí každoročně přes milión turistů, a to především z USA. Vedle tradičních zemědělských produktů, jako je cukr, banány, rum, pepř, kakao, káva, se pěstuje zimní zelenina, květiny a ovoce, které jsou určeny na vývoz. V méně přístupných místech v horách, se hojně, ale ilegálně pěstuje konopí, jež se prodává jako droga na plážích a v barech. Okolo 1 900 tun konopí se ročně pašuje do USA, což jamajským překupníkům vynese 175 miliónů USD. Drogy patří k nejvýnosnějším jamajským artiklům. Mezi turistické zajímavosti Jamajky patří kaskáda řeky Dunn´s River (nejfotogeničtější místo Jamajky), vodopády Reach Falls v džungli, Kolumbův park a další.

3. 5. PANENSKÉ OSTROVY

Tyto ostrovy se dělí na Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy.

Americké Panenské ostrovy

Rozloha: 347 km2
Počet obyvatel: 101 809
Hlavní město: Charlotte Amalie
Jazyk: angličtina, španělština, kreolština

Americké Panenské ostrovy leží u Závětrných ostrovů, východně od Portorika. Tvoří je tři hlavní ostrovy – Sv. Tomáš, Sv. Kříž, Sv. Jan – a více než padesát dalších převážně neobydlených ostrůvků. Roku 1493 byly objeveny Kryštofem Kolumbem, pak patřili Nizozemcům, Britům, Francouzům až je nakonec získali Dánové, od kterých je ze strategických důvodů odkoupili v roce 1917 Američané za 25 miliónů dolarů. Z ostrova lze kontrolovat vstup do Panamského průplavu. Obyvatelé ostrovů získali roku 1927 americké občanství, ale podle ústavy jsou ostrovy nezačleněným teritoriem USA.
Ostrovy jsou vrcholky vulkanického pásmového pohoří, probíhajícího pod hladinou moře směrem od Portorika. Rozvoji zemědělství zabraňují nízké a nepředvídatelné srážky. Sportovní rybolov je mnohem více rozšířen než obchodní. Nejvýznamnější zdroj příjmů je turistika, zejména okružní cesty ať už lodí nebo letadlem jsou největším lákadlem, dále je to možnost bezcelních nákupů na ostrově Sv. Tomáš, ostatní ostrovy vybízejí k odpočinku u průzračného moře, s možností potápění, plavání a jachtaření.

Britské Panenské ostrovy

Rozloha: 153 km2
Počet obyvatel: 16 750
Hlavní město: Road Town
Jazyk: angličtina

Britská kolonie složená asi ze 40 ostrovů v Závětrných ostrovech východně od Amerických Panenských ostrovů. Pouze 16 ostrovů je osídleno, hlavním ostrovem je Tortola, která je největší a je centrem turistiky na ostrově. Na tomto ostrově leží i správní město Road Town. Ostrovy jsou příhodné zejména pro plachtění, asi dvě třetiny turistů tráví svůj pobyt na jachtách. Na ostrovech platí přísná ochrana na rozmanitosti a krásy korálových útesů.

3. 6. MARTINIK

Rozloha: 1 100 km2
Počet obyvatel: 400 000
Jazyk: francouzština, černí domorodci mluví kreolsky - směsice francouzštiny bez přízvuku s prvky angličtiny a pozůstatků jazyků afrických domorodců
Měna: Francouzský frank

Všeobecné informace:
Od pobřeží se zvedá pohoří směrem na sever tohoto ostrova vulkanického původu. Nejvyšší hora Montagne Pelé je na SV (1397 m), jižní část ostrova s vrcholky kolem 500 m n. m. V centru plošina kolem města Lamentin.

Podnebí:
Tropy, celoročně velmi příjemně – min. průměrné teploty kolem 26 °C, dvě období: sušší - prosinec - květen; vlhčí - červen - listopad. Teplota vody celoročně mezi 26 - 28 °C.

Historie:
Původní obyvatelé Madiny - ostrova květů - byli indiáni kmene Arawaků, pokojný a mírumilovný národ zemědělců. Arawaky vytlačili válečníci lidožroutského kmene Karibů. Na ostrov poprvé vkročil Kryštof Kolumbus 15. 6. 1502 v místech současného městečka Carbet. Po éře pirátů a vleklých válkách a sporech mezi Francouzi a Angličany o nadvládu nad ostrovem se v r. 1814 Martinik stává definitivně součástí Francie.
Kulturním centrem ostrova bylo koncem 19. st. město St. Pierre, které však bylo zničeno tragickou erupcí vulkánu Pelé v r. 1902. Ostrov Martinik je od 19. 3. 1946 zámořským departementem Francie a její vliv je všudypřítomný.

Kulturní a sportovní akce:
Karneval začátkem roku, každoroční závody jol a plachetnic, golfové turnaje. Vynikající terény pro canyoning - slézání a skoky do vodopádů.

Tipy na výlet:
Návštěva botanického parku a destilerie Habitation Clements s ochutnávkou rumu
Motýlí zahrada v Ajoupa - Bouillon
Josefínino muzeum v Trois Illets
Archeologické muzeum ve Fort de France ( rue de la Liberté 9)
Muzeum Paula Gaugina v Le Carbet
Kohoutí zápasy v Riviere - Pilote
Aguascope - výlet miniponorkou do podmořského světa v Trois Illets
Pro sportovně nadané : skoky do vodopádů pod vedením instruktorů

3. 7. KUBA

Počet obyvatel: 11 milionů (z toho 1/5 bydlí v Havaně)
Hl. město: Havana
Měna: tři platidla - peso kubánské (nesměnitelné – pouze pro potřeby místních obyvatel, bez možnosti přepočtu na jakoukoliv jinou měnu), peso konvertibilní = 1 USD, americké dolary

Historie:
Původní obyvatelé byli zřejmě američtí indiáni, kteří na Kubu přišli z oblastí Yucatánu, hovoří se i o indiánských kmenech až z ústí Orinoka. Někteří archeologové datují první osídlení ostrova kolem roku 3500 před Kristem, poslední výzkumy však ukazují spíše na rok 1000 př. n. l. Obývaná byla zejména západní a střední část ostrova, obyvatelstvo se živilo převážně rybolovem a lovem. Jihoameričtí Arawakové, pokojní zemědělci, kteří v 9. století osídlovali karibskou oblast a také Kubu, byli pak pozvolna vytlačováni kanibalskými kmeny Caribů. 28. října 1492 byl ostrov objeven Kryštofem Kolumbem, který přistál na severním pobřeží mezi Gibarou a Guardalavacou. První kontakt s Arawaky byl velmi poklidný. Španělská kolonizace ostrova začala až kolem roku 1508 po útocích indiánů na Sainte Dominque. Mezi lety 1512 a 1515 bylo založeno několik měst – Barakoa, Trinidad a Santi Spíritu, Havana,

Puerto Principe (současné Camaguay) a Santiago de Cuba. Indiánská populace byla zdecimována válkami, nemocemi a hladem. Z původního počtu 112 000 (před příchodem Španělů) zbylo pouhých 3 000. Roku 1717 se datuje povstání 5 000 vegueros, kteří chtěli svrhnout vládu Španělů v Havaně. Po neúspěchu se uchýlil do oblastí Pinar del Río. 1756 – 63 sedmiletá válka vyprovokovaná anglickou okupací Havany, kteří chtějí Kubu otevřít i dalším světovým velmocím. Důsledkem této války je uvolnění hospodářských poměrů na ostrově, příliv anglo - amerického kapitálu, ale i první vlna černých otroků, jako levné pracovní síly. V příštím století jich už na ostrově je více jak 500 000. Kolem 1820 začínají spory mezi Anglií a Španělskem v otázce otroctví, sílí vliv spojených Států, někteří plantážníci podporují anexi ostrova k USA. Otroctví je zrušeno 1886. V dubnu 1896 vyhlašuje USA válku Španělsku, která v roce 1898 končí tvrdou politickou i ekonomickou kontrolou mladé kubánské republiky Spojenými Státy. Armáda spojených států intervenuje několikrát na Kubě během let 1902 - 1909, získávají dlouhodobý pronájem na námořní základnu Guantanamo, v centru jejich pozornosti jsou zejména doly a výroba cukru. Převratem se v roce 1940 zmocnil ostrova Fulgencio Baptista jehož vláda trvá až do 26. 7. 1953, kdy vítězí revoluce vedená Fidelem Castrem.

Geografie:
Kuba leží ve vstupu do Mexického zálivu, její severní pobřeží je pouhých 145 km od Key West na Floridě, nejvýchodnější bod pak 77 km od Haiti. Ostrov je 1 300 km dlouhý a jeho šířka je mezi 32 a 200 km. Ke Kubě náleží cca 1 600 ostrovů a ostrůvků, z nichž nejznámější je Isla de Juventud. Nejznámější pláže, chráněné korálovou bariérou jsou na severu (proti Bahamám) a na jihu na

Atlantickém pobřeží proti Jamajce. Ostrovu dominují tři horské masivy, zabírající téměř třetinu ostrova. Nejvyšší vrcholek Kuby měří 1 972 m – Pico Turquino. Krajina mezi masivy je mírně zvlněná a velmi příjemná. Kuba má přes 200 řek a potoků, z nichž nejsplavnější je Sagua la Grande a Cauto. Kuba má přes 300 písčitých pláží, z nichž nejznámější Varadero a Guardalavaca jsou charakterizovány jako lázeňská střediska první kvality.

Klima:
Díky Golfskému proudu a větrům zvaným alizé (v létě vanou ze SV a v zimě z JV) je podnebí Kuby poměrně stálé a příjemné, ze všech karibských ostrovů pak nejméně horké. Průměrná teplota v Havaně je kolem 25 °C. Suché období : listopad – polovina května, pak následuje dlouhé období letních dešťů. Nicméně i v tomto období v Havaně, Santiagu, Varaderu a na ostatních plážových letoviskách je vzácností víc než dva dny deště. Období cyklonů přichází většinou kolem září a října, (rychlost větru až 250 km/h). Není však třeba se příliš znepokojovat, od dob objevení Kuby jich bylo jen kolem 150.

Viza:
Na Kubánském vyslanectví v Praze – cena cca 400,- Kč, vystavení do 30ti dnů. Není možné odcestovat bez pomoci cestovní kanceláře. Hodinové čekání na odbavení v Havaně, přísné celní a pasové kontroly nepustí nikoho bez ověření.

Důležitá upozornění:
Na Kubě nejsou pro cizince běžné obchody jako řeznictví, pekařství, drogerie, je zde tzv. přídělový systém - takže bez lístku - poukazu - nic nekoupíte. Najíst se dá pouze v restauracích pro

cizince, kde platíte dolary. Všude je velmi čisto a naprosto bezpečno. Policie je všude a má velký respekt. Turistické objekty a přírodní rezervace mají své strážce – systému uniforem je těžké porozumět, ale nosí ji zde skoro každý zaměstnaný. Velmi špatný stav silnic, značení je téměř neviditelné. Pumpy cca po 100 km. Předjíždí ten, kdo je rychlejší a kudy to jde - vpravo nebo vlevo je jedno. Silnice mimo dálnic se v některých oblastech podobají měsíční krajině a jízda po nich vyžaduje nepřetržité soustředění a přináší řadu překvapení třeba v podobě malého potoku přes cestu . Vesnice nemají značení a jinak než španělsky se většinou nedomluvíte.

IV. JACHTING V KARIBIKU

Celá oblast Karibského moře je známa svými příznivými větry, proto většina turistů na dovolené v Karibiku využije nabídku půjčení plachetnic nebo zde přijíždí přímo za tímto účelem. Všude jsou k vidění palmami vyzdobené tropické zátoky s křišťálově čistým mořem s možnosti kotvení v blízkosti nekonečných písčitých pláží a korálových útesů.
Plachetnice se pronajímá minimálně na jeden týden, přičemž den a hodina převzetí a předání lodě na základně jsou předem stanoveny. Doprava klientů do místa nalodění je individuální, na vyžádání vám Yachtclub dopravu zajistí. Pro pobyt na plachetnici jsou k dispozici dvoulůžkové kajuty, jejichž počet závisí na délce plachetnice. Některé společnosti nabízejí možnost pronajmout si plachetnici s českým kapitánem, který ji řídí a bere na sebe veškerou zodpovědnost. Trasa se volí podle přání zákazníka (pokud je časově reálná).
Některé jachtingové společnosti nabízejí také kurzy jachtingu, které umožní zájemcům na základě teoretických a praktických znalostí získat mezinárodní oprávnění pro vedení plavidla na moři. (Cena kursu se pohybuje kolem 13 000 Kč).

Doporučená trasa:
1. den: Martinique - Le Marin (základna)/Anse d´Arlet
2. den: Martinique - Anse d´Arlet/Trois Ilets
3. den: Martinique - Trois Ilets/Ste Lucia - Rodney Bay
4. den: Ste Lucia - Rodney Bay/Soufriere Bay, The pitons
5. den: Ste Lucia
6. den: Ste Lucia/Martinique
7. den: Martinique - Ste Anne/Le Marin

SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY

Hrala, V. : Geografie cestovního ruchu
Kašparovský, K. : Zeměpis I.
Kratzer, H. : Atlas světa
Müllerová, V. : Zeměpis cestovního ruchu
Časopisy: Lidé a Země 8/1996
Lidé a Země 3/1997
Lidé a Země 8/1998
Lidé a Země 8/2000
Internet
Prospekty z cestovních kanceláří

Hodnocení referátu Karibská oblast - Malé a Velké Antily

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. srpen 2007
  10 375×
  3685 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Karibská oblast - Malé a Velké Antily

Caribik
bylo to velice zajimave i poucne a dekuju ze sem si to mohl precist
kobra
Na Kubu nebylo v roce 2007 možno cestovat bez cestovní kanceláře? Co je to za dezinformace?
Autor článku by se měl ještě trochu vzdělat, než něco napíše.