Oblasti monzunové

Monzun je prudká dešťová bouře. Ovlivňuje rozsáhlé oblasti na obratnících. Monzuny přicházejí jen v určitém ročním období. Na severní polokouli nastávají v červnu, do monzunových krajů v Austrálii přicházejí v prosinci.
Když vrcholí monzunové období, je Čérápůdží v Indii nejmokřejším místem na světě. Každý den tu spadne průměrně až 1 m srážek.

Střídání monzunového ročního období
Monzunové kraje mají tři roční období:
Horké vlhké období
Nejdříve je velmi horké, vlhké období, se ve vzduchu zvyšuje obsah vodní páry. Země je vyprahlá a po dlouhém období sucha na ní nic nerose.
Období Monzunu
Během období dešťů (monzunu), je obloha po několik týdnů šedivá. Téměř
každý den jsou bouřky a často dochází k povodním.
Období chladné a suché
Po odeznění monzunu nastane dlouhé, chladné a suché období. Obloha se vyjasní a až do dalšího roku nemusí spadnout kapka deště.

Obvykle lze předpovědět, kdy monzun přijde, ale nikdo neví, kolik deště s sebou přinese. Některý rok spadne tolik vody, že zaplaví města vesnice. Prší li příliš málo, není žádná úroda, dobytek hyne, žízní a lidé hladovějí.
Obyvatelé monzunových oblastí jsou na deštích opravdu velmi závislí, a tak když začne pršet, lidé se z toho radují. Celé týdny před tím je sužovalo nepříjemné horko a dusno, proto je déšť tak osvěžující
V některých krajích lidé příchod dešťů dokonce oslavují a pořádají společenské večírky a průvody.

Hodnocení referátu Oblasti monzunové

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. duben 2008
  4 866×
  217 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Oblasti monzunové

H.E.
Chtělo by to obrázek všech monzunových oblastí