Přehradní nádrže ČR

Přehradní nádrže se stavěly od nepaměti a staví se i dnes. Význam přehrad je různý. Prvotní význam byl ochrana proti povodním , ale dnes je celá řada dalších významů.

Například hydroenergetický, vodárenský, závlahový a rekreační.
V české republice je nespočet přehrad, zmiňme tedy jen ty známější nebo něčím významné: naše nejstarší přehrada má název Mariánské Lázně a byla postavena v roce 1896. Nejvíce přehrad je postaveno na nejdelší české řece Vltavě. Začněme od pramene. Lipno I. , největší přehradní dílo u nás, bylo postaveno v roce 1960 a zalévá území o ploše 4870 ha což je asi 49 km² a má maximální hloubku 20 m.Za Lipnem I. je jeho vyrovnávací nádrž Lipno II.. Půjdeme - li dále po toku Vltavy, uvidíme přehrady Hněvkovice a Kořensko, která byly postaveny teprve nedávno a slouží pro potřeby jaderné elektrárny Temelín. Dále je přehrada Orlík, která byla postavena v roce 1962 a má největší objem vody v ČR, což je asi 720 miliónů m³.
Potom stojí za zmínku přehrada Slapy. Přesuňme se k další významné řece ČR Labi.

Řeka Labe je splavná, proto jsou přehrady jen na horním toku řeky. Jsou dvě a to Labská a Les Království, slouží převážně proti povodním. Na řece Ohři jsou taktéž dvě přehrady – Jesenice na horním toku a Nechranice a na toku dolním. Přehrada Švihov neboli Želivka je zdrojem pitné vody pro Prahu. Na řece Dyji jsou přehrady Vranov nad Dyjí, Znojmo, Nové Mlýny I. , Nové Mlýny II. , Nové Mlýny III. .Na řece Svratce jsou přehrady Vír a Brněnská nádrž, obě jsou důležité pro rekreaci města Brna. Dále je nutno zmínit řeku Jihlavu a přehradu Dalešice, která má nejvyšší hráz v ČR, což je 100 od paty hrázy. Přesuňme se na východ. Na řece Moravici jsou přehrady Slezská Harta a Kružberk. Nejbližší přehradou v našem okolí je přehrada Pastviny. Leží asi 20 km od Králík. Je z roku 1938. Určitě stojí zato ji navštívit.

Jak už bylo řečeno na začátku všechny přehrady nelze jmenovat, ale myslím že byly všechny významné jmenovány.

Hodnocení referátu Přehradní nádrže ČR

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. říjen 2007
  8 450×
  331 slov

Komentáře k referátu Přehradní nádrže ČR