Saúdská Arábie

Na většině Arabského polostrova se nachází asi 28krát větší stát nežli Česko - Saudskoarabské království, které má ale pouze 18 milionů obyvatel a většinu území zabírá poušť. V sedmém století zde vznikl Islám a dnes zde 99 % obyvatel vyznává toto nboženství. Hlavním městem je Rijád, který leží ve středu země. Má mezinárodní letiště a začíná zde skoro jediná železnice v zemi, která vede pouští do Dammánu. Žije
zde 2 miliony obyvatel. Pouze asi 2 % země zabírá zemědělská půda, kde se pěstuje hlavně pšenice, ječmen, proso a v oázách palma datlová.
Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Se svými 400 tunami ročně zajišťuje 14 % světové těžby. Tato země vlastní celou čtvrtinu známých světových zásob ropy. Největší ložiska ropy v Saúdské Arábii jsou Ghawar, Abqaiq, Quatif a další. Státní rozpočet je velmi závislý na prodeji ropy a při dnešních nízkých cenách ropy je země v krizy. HDP na obyvatele je ale stále asi 2* až 3* vyšší jak u nás. Ropa se vyváží tankery z obrovských přístavů a je tak‚ přepravována ropovody až do Libanonu. V roce 1991 se Saúdská Arábie zapojila do války v Perském zálivu.

Hodnocení referátu Saúdská Arábie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. září 2007
  4 104×
  185 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Saúdská Arábie