Fráňa Šrámek

(1877-1952)

Básník , dramatik,a prozaik. Narodil se v Sobotce v rodině berního úředníka. Během mládí se několikrát přestěhoval.Studoval v Písku a Roudnici, byl na vojenské službě v Českých Budějovicích- to se odrazilo v jeho tvorbě. Po nedokončeném studiu práv se věnoval literatuře. Pro antimilitaristické názory, které zastával po celý život, byl pronásledován a vězněn, přesto se účastnil 1. světové války. Postupem času ve svém vývoji došel až k vitalismu, k oslavě života, radosti a nadšení nad krásou prosté existence. Vynikl jako básník milostné, přírodní a společenské lyriky.
Díla: a) Poezie
sbírka Života bído, přec tě mám rád
sbírka Modrý a rudý
sbírka Splav
sbírka Rány, růže
b) Próza
povídkový soubor Prvních jedenadvacet
impresionistický román Stříbrný vítr- příběh dospívajícího studenta Jana Ratkina, střetnutí s pokryteckou měšťáckou společností a morálkou jeho vzpoura proti ní. Konflikt lze překonat jen díky hlasu „stříbrného větru“=symbol věčného mládí a naděje.
vitalistický román Tělo
povídky Žasnoucí voják
c) Drama, zvláště impresionistické
Léto
Měsíc nad řekou- pocit rezignace. Ironický úsměv nad někdejšími životními plány, vyrovnanost a smír proti světu jejich synů a dcer (rozhovor Villiho a Slávky)- nadšení, okouzlení. zachycení nálady okamžiku, působivost základní scenérie na city člověka.

Šrámkův přínos: smyslová obraznost, impresionismus a vitalismus, oslava prostých životních hodnot.

Hodnocení životopisu Fráňa Šrámek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 608×
  199 slov

Komentáře k životopisu Fráňa Šrámek