Paul Gauguin

* 7.6. 1848 v Paříži
+ 8.5. 1903 v Tichomoří

Francouzský malíř, grafik a řezbář. Jeho dílo se skládá z figurálních kompizií s náměty ze života prostých bretaňských lidí, krajiny Pont- Aven a zejména obrazů, dřevěných plastik a reliéfů s motivy z Martiniku a Tahiti.

Ovlivněn byl především impresionismem, C. Pissarrem a japonskými tisky. Ve své tvorbě opustil impresionistický zájem o proměny atmosféry a negoval malbu barevnou skvrnou, kterou nahradil pevnou obrysovou linií a rytmizovanými plochami barvy redukované na několik tónů. Ovlivnil umělecké směry 20. století, především fauvismus a expresionismus.

Na rozdíl od klidného a systematického Seurata sdílel Paul Gauguin van Goghovo přesvědčení, že malba by se měla snažit vyjadřovat vnitřní pocity. Rovněž sdílel jeho tvorbu po dokonalejším světě, ačkoliv jeho hledání jej zavedlo dále do světa se zcela odlišnou kulturou.

Gauguinova záliba ve všem barevném a exotickém mohla mít kořeny v jeho dětství stráveném v Peru. Ovšem v prvních letech dospělosti získal jeho život zcela obyčejný ráz. Po určité době prožité v řadách francouzského obchodního loďstva se stal Gauguin obchodníkem s cennými papíry. Oženil se, měl pět dětí a posléze se přestěhoval do hezkého předměstského domu poblíž Paříže. Jakmile dosáhl věku 35 let obchodního úspěchu a finančně se zajistil, rozhodl se, že se začne věnovat malování jako koníčku. Brzy zjistil, že tímto způsobem neuživí rodinu, svého pokusu se vzdal a v roce 1886 se přestěhoval do umělecké kolonie Pont- Aven v Bretani. Přitahoval ho primitivní, ale vroucí náboženský život, který tam našel. Ve svém díle „Vidění po kázání „ se pokusil vyjádřit neviditelný svět duchů a démonů. V té době se nadobro rozloučil s impresionismem, neboť barvy nenanášel na plátno po malých ploškách či v krouživých pohybech, nýbrž v širokých plochách.

Gauguinova láska k privitivismu a hledání přirozenějšího a opravdovějšího způsobu života jej nakonec dovedly za hranice své vlasti- Posledních dvanáct let svého života rozdělil mezi dlouhé pobyty na Tahity a Marquesách a krátká období strávená v Paříži. Ostrovy v Pacifiku mu poskytovaly spoustu inspirace. Jedním z nejcharakterističtějších rysů jeho obrazů vytvřených na Tahity je používání ploché kompozice podobné frýzu, což naznačuje, že byl Gauguin pravděpodobně ovlivněn egyptským uměním.

Dílo:
 Alyscamps
 Nafea faa ipoipo
 Pohled na Seinu s Jenkým mostem
 Vidění po kázání
 Žlutý Kristus
 Arearea
 Dvě tahitské ženy
 Vlastní podobizna v klobouku
 Te tamari no atua, narození Krista, syna božího
 Te retioa
 Never more
 Vairumati
 A zlato jejich těl

Hodnocení životopisu Paul Gauguin

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 834×
  403 slov

Komentáře k životopisu Paul Gauguin