Játra

(hepar)

Játra jsou největší žlázou trávicí trubice i lidského těla. Jsou uložena v pravé brániční klenbě břišní dutiny. Váží 1,5 kg.

Jsou chemickou továrnou a vykonávají nejméně 22 významných funkcí. K přežití stačí, je-li zachována pouhá čtvrtina jater; navíc při poškození části orgánu jaterní tkáň regeneruje.

Na vnější přední ploše jsou rozdělena na pravý a levý lalok. Vnitřní, zadní a dolní plocha je rozdělena ve tvaru písmene H na čtvercový lalok a lalok dolní duté žíly. V pravé rýze je uložen žlučový měchýř. Příční zářez, tzv. jaterní brána, obsahuje útvary vstupující nebo vystupující z jater. Jsou to jaterní žlučovody, které odvádí žluč z jater, jaterní tepna, která zásobuje jaterní buňky kyslíkem a vrátnicová žíla přivádí do jater krev především ze střeva. Žilní krev je bohatá na vstřebané látky, protéká mezi jaterními buňkami a je odváděna do dolní duté žíly.

Základní stavební jednotkou je jaterní lalůček složený z trámců jaterních buněk. Jaterní buňky přeměňují a ukládají cukry, tvoří nové bílkoviny, ukládají tuky, vitamíny a zneškodňují některé toxické látky.

Jaterní buňky produkují žluč nepřetržitě celý den. Její denní množství je 800 – 1000 ml. Žluč je hustá žlutozelená kapalina, která se skládá z vody, hlenu, žlučových barviv, solí žlučových kyselin, cholesterolu a některých minerálních látek. Žlučová barviva se tvoří s červeného krevního barviva, které se uvolňuje ze zanikajících červených krvinek. Žlučová barviva se ve střevě rozkládají a zabarvují stolici. Část rozpadlých žlučových barviv je vylučována močí. Žluč je vylučována do dvanáctníku žlučovými cestami.

Nitrojaterní žlučové cesty tvoří žlučové kanálky. Jsou to štěrbiny uvnitř jaterních trámců. Mimojaterní žlučové cesty tvoří pravý a levý žlučovod, společný jaterní vývod, ke kterému je připojen vývod žlučníku do dvanáctníku. Celková délka mimojaterních cest je 5-8 cm a jejich šíře kolísá mezi 4-8 mm. Ústí žlučových cest je ovládáno svěračovým aparátem.

Žlučník mívá vakovitý nebo hruškovitý tvar. Kapacitu má asi 60 ml. Leží na spodní straně jater. Ve žlučníku se vstřebává voda a žluč se koncentruje. Při průchodu potravy ze žaludku do dvanáctníku se uvolní svěrač a koncentrovaná žluč odtéká do dvanáctníku a napomáhá trávení tuků.

Ve žlučníku se mohou vytvořit žlučové kameny, tvrdé chemické usazeniny podobné skutečným kamenům. Jestliže se kámen uvolní, může vyvolat krutou bolest nebo ucpání žlučovodu.

K chorobám jater patří hepatitida a cirhóza. Do jater se často šíří také zhoubné nádory z jiných částí těla.

Hodnocení referátu Játra

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. srpen 2007
  6 737×
  384 slov

Komentáře k referátu Játra

hovnival
dík
B.R
dík