Korek

Quercus Suber L (tak zní latinský název) se dožívá stáří 180let, to znamená, že umožňuje minimálně 17-ti násobnou sklizeň. Světová produkce kůry se pohybuje kolem 320,000 t ročně, z toho více než 50% procent se sklidí v Portugalsku. Plantáže korkových dubů jsou přísně střeženy a jsou chráněny a kontrolovány ministerstvem zemědělství.
Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kůru. Umožňuje tak její loupání bez toho, že by se strom poškodil. Roste v pásmu Středozemního moře
První loupání (virgin cork) může nastat po 25 letech stáří dubu, poté co dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Následné další sklizně korkové kůry jsou po dalších 9 letech v letních měsících. Teprve při 3 sklizni dosáhne kůra požadované kvality.
Korek je přírodní produkt. Každá buňka obsahuje plyn podobný vzduchu, stěny buněk jsou tvořeny celulózou, suberinem a voskem. Přítomnost suberinu zamezuje propustnosti tekutinám a plynům, což ve spojení s výbornými vlastnostmi regenerace po stlačení předurčuje korek jako ideální produkt pro uzavírání lahví.

Hodnocení referátu Korek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. duben 2008
  2 879×
  158 slov

Komentáře k referátu Korek