Netradiční drogy

Pod pojmem droga se většině lidí vybaví některá z návykových látek , jako je např. heroin, morfin, LSD, nikotin nebo kofein. Tyto druhy drog jsou notoricky známé a pravděpodobně už ničím neuvěřitelným nepřekvapí.
A pak tu jsou látky, s některými se dokonce denně setkáváme, u kterých by nás ani nenapadlo, že patří mezi drogy.

První droga, se kterou se v životě seznamujeme je čokoláda. Ta totiž obsahuje kofein a teobromin, které působí jako mírné stimulanty. Svůj název získala z aztéckého „ potrava bohů “ Do Evropy tato „ návyková látka“ byla přivezena v 17 st. a nejvíce se proslavila jako afrodiziakum.

Další neobvyklou drogou je mandragora, o té se první zmínky nachází v čarodějných knihách. V dřívějších dobách se používala jako anestetikum. Při větších dávkách pak způsobuje delirium nebo smrt. Mandragora byla velmi populární u trestanců, čekajících na popravu nebo ukřižování.

S nejoriginálnějším způsobem, jak nabýt duchovní síly přišli Indiáni z Kalifornie. Abyste byli chlapci uznáni za dospělé museli podstoupit zkoušku, a to spolykat až okolo 40 živých mravenců. Zdůvodněním pak může být jen fakt, že některé druhy mravenců mají v těle halucinogenní látky.

Až vás přepadne deprese můžete sáhnout nejen po tabulce čokolády nebo můžete udělat výlet do spíže a zjistit, jestli se tam náhodou nevyskytuje v maminčiných zásobách šafrán. Je dokázané, že toto drahé koření toho umí mnohem víc, než jen obarvovat rýži. Šafrán působí jako mírné narkotikum a jeho projevy jsou podobné, jako po požití opia. V Indii a islámských kulturách se používal jako afrodiziakum a v Anglii je do dnes oblíbeným lékem proti depresím.

Při obědě nikdy neodmítejte salát. I obyčejný salát je možné považovat za drogu. Salát se těšil oblibě zejména u starověkých Egyp‘tanů, kteří měli poruchy s mužností. Ty pak byli často viděni, jak chroupají salát. Antičtí Řekové věřili, že salát podporuje elán a nadšení.

Zatím co většina lidí hledá účinná afrodiziaka, tak duchovenstvo má problémy opačné. Ti se snažili najít něco, co by jim pomohlo ušetřit pradlenám práci, po bouřlivých snech. Leknín jim tento problém pomohl vyřešit. Ten má účinky zcela protikladné k afrodiziakům. Jeho nadbytek ale může vést až k impotenci. Některé látky obsažené v leknínu mají podobné syntetické látky jako morfium.

Zdaleka né poslední neobvyklou drogou je zombejka. Zombejka je droga, která ses vyskytuje v rybě zvané ježík. Po požití této látky se člověk dostává do dlouhodobých komatických stavů

Hodnocení referátu Netradiční drogy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. leden 2008
  3 552×
  385 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Netradiční drogy