Puberta - problém dospívajících kontra rodiče

Najednou je všechno úplně jiné.Ty tam jsou dětské oslavy narozenin s nafukovacími balónky a gumovými medvídky.Všechno,co jen připomíná trošičku dětství,je s velkými gesty vyhošťováno z pokoje.Místo toho jsou na programu superpohodářské megaoslavy ,vypuká telefonní horečka ,a to v první řadě-probouzí se zvědavost na druhé pohlaví. Je to jasné-přišlo období puberty.Ve vzduchu visí výbušné napětí. Mladiství se dostávají na jakýsi citový tobogan. Hlava kolem z toho jde především jejich rodičům.
K pubertě také patří nesváry se sourozenci.Ačkoliv si dříve svorně a idylicky hráli s legem,panenkami nebo autíčky,zmítají se dnes čím dál častěji v regulérních válkách.Skoro pořád mají mezi sebou vykopanou válečnou sekyru. Vzájemně se dráždí.Poznámky typu : „Měla by ses zase jednou kouknout do zrcadla, léčba šokem ba ti možná prospěla,“ jsou na denním pořádku.Na druhou stranu si užijí spolu dost legrace a také si spolu můžou povídat o klucích (holkách).
Na jedné straně se chce spousta mladých počítat mezi dospělé a sbírají první zkušenosti s opačným pohlavím,na druhé straně ještě potřebují podporu rodičů.
V tomto období se střídá nálada jako na běžícím pásu.Aprílové počasí je proti tomu stálé.Občas jsou i drzí a sprostí i na ty nejbližší.Jsou strašně impulzivní a rodiče pro ně jednají nespravedlivě a přísně.Někdy jsou třeba opravdu železné nervy , zhluboka se nadýchnout ,počítat do desíti.Čím silněji se totiž ohrazujete,tím více trucu sklidíte.Ale někdy není snadné najít zlatou střední cestu.Především co se týče večerních vycházek.To pak přijde na řadu ono otřepané : „Ostatní rodiče dovolí svým dětem daleko víc.“ Skutečnost je taková,že někteří kamarádi už smí zůstávat venku až do půlnoci.Jiné naproti tomu ještě vůbec nesmí večer ven.Myslím si ,že je důležité vymezit dětem určité hranice.Podle něčeho se přece musí umět orientovat.Kdybychom jim nechali úplnou volnost,za chvilku by jí zneužili.Jistě je to o důvěře,ale musí v ní být trochu rozumu.
Dospívající musí za své jednání přebírat stále více odpovědnosti a dospělí se jí musí vůči svým dětem naopak pomalu vzdávat.Kontrola nad sebou se přesouvá z rodičů na děti –ale pozor ,ne úplně. „Tahle zákopová válka s dětmi je sice náročná ,ale důležitá.Všimnou si tak,že je bereme vážně a že nám jejich život není putna.“
Matky jsou většinou tolerantní .Dcera či syn můžou přijít pokaždé, když mají něco na srdci.Rády je vyslechnou a řeknou své stanovisko.Také vycítí, když není něco v pořádku.Také většinou pozná,že její dítě kouří nebo pije.Také nevděčné téma :diskotéka.Kdysi jsem tím také trápila své rodiče. Někteří rodiče jsou vystrašení,ale v dnešní době -mobilních telefonů jsou děti střeženy dálkově,pokud je dítko nevypne nebo schválně nenechá doma ležet.
Jsou proti všemu:oblékají se křiklavě a naprosto nemožně,dohánějí své rodiče téměř k zoufalství.Dospívající mladí lidé se často cítí utlačovaní ,omezovaní,závislí a kontrolovaní ,matky se zase cítí být zneužívané svými dcerami,vytěsňované z jejich života a mají pocit,že se k nim dcery chovají nepatřičně a hrubě.Dívky jsou v neustálé opozici: Pokud si matky zakládají na pořádku,najdeme po jejich dcerách stopy chaosu.Pokud matky rády poslouchají staré dobré šlágry,pouštějí si jejich dcery naschvál na plné pecky techno.A hlavně,pořád se mezi sebou pro každou hloupost hádají.Důvod je prostý-mladí lidé se snaží nalézt své vlastní "„já" ,svou vlastní cestu do vysněné dospělosti.Přitom hlavně nechtějí být jako „starouši“.
Po prvním milování přichází brzo většinou i milostný problém. Tenoučká vlákna prvního milostného svazku se zpravidla přetrhnou,mezi dvěma mladými lidmi nastává útlum.Vidíte jak vaše dítě trpí,chcete mu pomoci,ale nevíte vlastně jak.Naslouchat a vyprávět o svých milostných problémech,pokud se zeptají.Matky by dcerám měly nabídnout doprovod na gynekologii a nechat předepsat antikoncepční pilulky.Je to lepší ,než kdyby měla být v patnácti těhotná.
Puberta je napjatá doba-pro obě strany.Malá útěcha: v devatenácti nebo dvaceti letech se většinou vztah mezi rodiči a dětmi opět zlepší.

Hodnocení referátu Puberta - problém dospívajících kontra rodiče

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. srpen 2007
  5 986×
  658 slov

Komentáře k referátu Puberta - problém dospívajících kontra rodiče