Baar, Jindřich Šimon - Paní komisarka

J. Š. Baar byl významným spisovatelem v období českého realismu. Narodil se v Klenčí na Domažlicku, studoval vyšší gymnázium v Domažlicích, později se stal knězem.
Psal především venkovskou prózu. Jeho nejznámějším a nejúspěšnějším dílem z tohoto prostředí je biografický román Jan Cimbura, kde zobrazuje ideál jihočeského sedláka. Dále je autorem mj. románové trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lůsy z prostředí Chodska 40. let 19. století. Zabýval se i tématy blízkými jeho původnímu povolání – knězi (např. sbírka Farské historky).

Paní komisarka

Je prvním dílem již výše zmiňované trilogie. Tento díl je věnován Boženě Němcové, objevuje se tu totiž jako jedna z vedlejších postav (paní komisarka – manželka komisaře Němce). Děj se odehrává na podzim a v zimě 1845/46 v městečku Klenčí(rodné místo J. Š. Baara) na Domažlicku. Autor popisuje vesnický život na Chodsku, tradice, zvyky, chování a vztahy místních lidí.
Kniha má několik dějových linií, jednou z nich je život dětí v Klenčí, hlavními postavami v tomto případě jsou Hanýžka Králová a Martin Klika. Myslím, že později autor vydal knihu právě o těchto dětech s názvem Hanýžka a Martínek.
Další částí jsou popisy tradic, zvyků a oslav místního lidu. Jelikož se jedná o realistické dílo, tak tyto popisy jsou velmi povedené, autentické, detailní, ale ne příliš, aby autor uchoval čtenářovu pozornost.
Zajímavé části knihy byly ty, co byly o Boženě Němcové.
Paní komisarka navštevovala místní proto, aby zde získávala informace a inspiraci pro svoji vlastní tvorbu. Také duševně podporovala místní vlastencky smýšlející část obyvatelstva.
Nebyla hlavní postavou a není ji věnována tak velká část knihy, jak by se předpokládalo, když se dílo jmenuje po ní.
Hlavní dějová linie, která se rozvine až v závěrečné části knihy je o rozporech místního českého obyvatelstva, převážně sedláků a německých radních. Spor začal byl vážnější, když místní sedláci byli vyhozeni z městské rady a nahrazeni Němci, nebo těmi, co s nimi sympatizují. Hlavními postavami jsou sedlák Král, Klika a místní kněz Faster. Spor vrcholí sporem o lůsy(lesy), je však nedořešen.
Kniha má otevřený konec. Autor si ponechal možnost příběh dál rozvinout a zakončit v následujících pokračování.

Hodnocení čtenářského deníku Baar, Jindřich Šimon - Paní komisarka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. červenec 2007
  6 858×
  343 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Baar, Jindřich Šimon - Paní komisarka