Daniel Defoe- Robinson Crusoe

Knihu Robinson Crusoe, kterou napsal Daniel Defoe, vydalo nakladatelství Albatros roku 1793.

Daniel Defoe : se narodil roku 1660 v Anglii a zemřel roku 1731. Pocházel z rodiny londýnského svíčkáře a patřil mezi představitelem bohaté měšťanské třídy.

Navštěvoval presbyteriánskou školu, ve které se mu dostalo nejvyššího akademického vzdělání. Jako kazatel se, ale neuplatnil a dal přednost obchodu s vínem a tabákem i s jinými artikly. Defoe se oženil s dcerou obchodníka se stávkovým zbožím a začal prodávat své zboží i v cizině. Avšak ztroskotání lodi, která převážela jeho zboží přes moře, ho donutilo ohlásit úpadek. Po smrti krále Viléma lll. se také octl ve vězení za veřejné pobuřování. Po návratu z vězení založil noviny nazvané 'The Review' ( v českém překladu Přehled ), které sám po deset let řídil. Ve své první knize nazvané Esej o projektech se zamýšlí o pojištění lidí, kteří jsou v případě pracovní neschopnosti odkázáni sami na sebe.

Svou nejznámější knihu Robinson Crusoe, kterou jsem si vybrala, začal psát ve svých šedesáti letech a jako námět mu zřejmě posloužilo vyprávění o skotském námořníku Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi na ostrově v Tichém oceáně a prožil tam čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodně nalezen a dopraven zpět do Anglie. K jeho dalším knihám patří například: Kapitán Singleton; Moll Flandersová; Plukovník Jack; Roxana a další.

V knize Robinson Crusoe jsou hlavními postavami Robinson a jeho přítel Pátek. Pro charakterizaci jsem si vybrala postavu Robinsona nejen proto, že je to hlavní postava knihy, ale i proto, že mně zaujala také svou povahou a schopností postarat se sám o sebe v takové obtížné situaci, kterou Daniel Defoe ve své knize Robinson Crusoe nepochybně popisuje.

Robinson pocházel z rodiny bohatého obchodníka jménem Kreutznauer, který žil v městečku jménem York. Robinson měl dva bratry, ale nejstarší Jakub vyplul na moře a už se nevrátil a co se stalo s jeho lodí nikdy nezjistili a prostřední z bratrů Tomáš zahynul v bitvě se Španěly ve Francii u Dunkerque. Takže Robinson zůstal s rodiči sám.

Robinson byl mladík toužící po plavbě po moři, velmi rád chodival do přístavu pozorovat lodě a poslouchat vypravování starých námořníků o jejich cestách do vzdálených a exotických krajů. Jeho otec ho však po zkušenosti se svým nejstarším synem na moře pustit nechtěl, zato Robinson dostal možnost studovat, ten ale studium nenáviděl. Proto byl na svého otce rozezlen, svou matku však miloval nade vše. Robinson měl spoustu přátel, kteří ho v jeho zálibě podporovali a díky jednomu z nich se na moře, ale za zády svých rodičů, opravdu vypravil.

Podle mě byl Robinson opravdu silná osobnost a obdivuji jeho odvahu, odhodlání a hlavně vynalézavost, pomocí které dokázal přežít na opuštěném ostrově, na kterém musel žít takovou dobu.

Děj:Robinson, hlavní postava knihy Robinson Crusoe, žije v Anglii v městečku zvaném York. Už od mála rád pozoroval lodě plující po moři a sám se chtěl po moři plavit, ale to jeho rodiče neschvalovali, protože moře už jim vzalo jednoho syna a nechtěli přijít i o toho posledního. Ten se však nedal odradit a na moře za jejich zády vyplul, jenomže loď ztroskotala. Zachránili se všichni námořníci i Robinson a v pořádku se dostali do Londýna. Tehdy si řekl, že už na moře nikdy nevstoupí. Robinson se rozhodl, že si prohlédne město a poté se vrátí dostavníkem domů, ale ten odjížděl až za týden. Měl dost peněz na zaplacení ubytování a tak mohl v Londýně zůstat, jenže vše prohrál v kostkách a zůstal bez peněz. V přístavu se seznámí s kapitánem lodi plující do Afriky, nechá se přemluvit a pluje s ním. Loď, ale přepadnou piráti, většina posádky je pobita, někteří prodáni do otroctví Robinson také. Je však zraněný a tak ho piráti vezmou k jejich kapitánu, který si ho velice oblíbí. Po čtyři roky plánoval útěk a konečně se mu to podařilo. Utekl s domorodým chlapcem Xurym na malém člunu. Jsou zachráněni španělskou lodí plující do Brazílie, ta ale ztroskotá, jediný Robinson se zachrání na neobydleném ostrově.

Objevil zde útulnou jeskyni ve které se začal zabydlovat. Při běžné pochůzce po ostrově se mu naskytl hrůzostrašný pohled. Uviděl divochy, kteří zabili mladého divocha a chtěli ho sníst. Druhý mladík se snažil uprchnout. S pomocí Robinsona se mu to podařilo. Spřátelili se a protože byl pátek, nazval Robinson divocha Pátkem. Uběhlo mnoho let a Robinson se nakonec šťastně dostal domů. Pátka, svého věrného přítele vzal s sebou.

Sižet : Knížka Robinson Crusoe je psaná v ich- formě a tříděná na kapitoly. Je to román dobrodružný a z hlediska způsobu zpracování je to román satirický.

Hodnocení čtenářského deníku Daniel Defoe- Robinson Crusoe

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. listopad 2007
  39 644×
  755 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Daniel Defoe- Robinson Crusoe

ok
ok
Juliet
Začátek mi přišel moc dlouhý, ale stejně se mi to MOC líbilo. DĚKUJI
Bob
Originál a některé překlady jsou psány v ich-formě, nejznámější česká verze od J. V. Plevy je v er-formě. To datum 1793 ve spojení s českým nakladatelstvím Albatros je skutečně absurdní. Také by to chtělo větší péči interpunkci (Jako kazatel se, ale neuplatnil) a stylistice (Robinson dostal možnost studovat, ten ale studium nenáviděl). Syžet se píše s "y". Nevím, jak autorka přišla na to, že jde o satirický román.
Sabina
Tak to ani omylem je to psaný v ich-formě :D
Geiss
...vydalo nakladatelství Albatros roku 1793???
Thomas
Jediné co bych povytknul je, že by to chtělo více rozepsat hlavně ten pobyt na ostrově. Myslím si že to je to nejhlavnější na této knížce. A hlavně jak se dostali domů? Letadlo si pro ně přiletělo nebo se sami doplavili někam kde našli pomoc? Já sám jsem tuto knihu četl, samozřejmě jsem již zapomněl a tak jsem si to chtěl trošku osvěžit, ale i tak si vážím tvé snahy a proto dávám 8/10.
HUDEXXX
Hodně stručně zakončený. Moc zbytečností a vynechané podstatné věci.
denisa
moc dobrý članek
jirka
khk hmtmftfemcmsm hc karvina joo
robin
je to fakt dobrý članek
blabla
dobrý je za tři.
Maruška
misa
dobrý,akorát je to psaný v er-formě ;-)
77777777 zviratko.1994(zavináč)seznam.cz
TO JE SUPER
kavička
joijo