Defoe, Daniel - Robinson Crusoe

Robinson Crusoe sněl již od mládí o kariéře námořníka. Narazil však na tvrdý odpor rodičů, kteří ho poslali na studia a posléze pracoval v rodinném obchodě. Když jednou jel na obchodní cestu do nedalekého města, potkal svého přítel Martina. Martin ho přemluvil, aby s ním a jeho otcem odjel lodí na několik dní do Londýna. Na moři zachvátila Robinsona mořská nemoc a brzy loď ztroskotala. V Londýně se Robinson přidal na loď jednoho obchodníka. Loď byla přepadena piráty a Robinson byl zajmut do otroctví. Po několika letech v otroctví se Robinson rozhodl, že ze zajetí uprchne. Uprchl i se svým přítelem Xurym. Při útěku v loďce potkali koráb a kapitán je přijal na palubu. Loď se ale zanedlouho roztříštila o skály při bouři.
Robinson toto neštěstí přežil a našel si skrýš ve sklaní roklině nedaleko místa ztroskotání. Postupem času si tuto jeskyni vybavoval nejrůznějšími věcmi ke každodennímu použití. Také jeho jídelníček se měnil i s jeho novými poznatky o ostrově. Robinson si opatřil kozy, aby mu dávaly mléko a také papouška pro pobavení. Později také našel u jedné ztroskotané lodi psa, kterému dal jméno Rek. Uplynulo několik let, Robinson najednou spatřil lidojedy a osvodil jedno z jejich zajatců, dal mu jméno Pátek. Pátek byl velice učenlivý, netrvalo dlouho a Robinson ho naučil všem dovednostem a dokonce i své řeči. Uplynulo opět pár let a od jisté smrti zachránili také Pátkova otce a španělského muže. Ti se ale později vrátili na ostrov pro další přátele, kteří společně se Španělem ztroskotali u Pátkova ostrova. Při obhlídce záhledl Pátek loď, která byla zajata piráty. Robinson s Pátkem vysvobodili kapitána a dva muže z unesené lodi. Postupně zajmuli všechny piráty a zanechali je na ostrově. S lodí pak odpluli do Evropy.
Po doplutí do Londýna se Robinson spolu s Pátkem, Rexem a papouškem vydal další lodí do Hullu. Z Hullu se dostali do Robinsonova rodného městečka, Yorku. Robinson byl velmi zklamán, když od svého strýce zjistil, že otec již nežije. Setkání s matkou, která mu vše odpustila, bylo velmi dojemné. Robinson se spolu s Pátkem ihned ujali obchodu, oba se šťastně oženili a vedli spořádaný, křesťanský život. Jejich obchod měl velmi dobré jméno po celé Anglii...

Hodnocení čtenářského deníku Defoe, Daniel - Robinson Crusoe

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. březen 2008
  8 153×
  362 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Defoe, Daniel - Robinson Crusoe

Adéla
Děkuji,moc pomohlo.
Thomas
No tak zde je článek který krásně popisuje podstaty knihy. Žádné zbytečnosti jen stručný přehled o tom jak Robinson prožíval svá léta. Jen bych chtěl upozornit tyto komentátory, aby tu nepsali tolik emotikonů, protože zde se to nehodí.
pecan
pekneeeeee
petr
super