Goethe, Johann Wolfgang - Utrpení mladého Werthera

Johann Wolfgang Goethe se narodil 28. 8. 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystudoval práva v Lipsku a ve Štrasburku, krátce pracoval u říšského kamerálního soudu ve Wetzlaru, vstoupil do vévodských služeb ve Výmaru, kde pracoval jako tajný rada, ministr, ředitel divadla, knihoven a vědeckých ústavů, teoretický i praktický pracovník v přírodních vědách a hojně cestoval. Znal se také s významnými osobnostmi domácími i cizími. Jako olympsky vyrovnaný patriarcha literatury zemřel ve Výmaru 22. 3. 1832.

Dílo Utrpení mladého Werthera nepatří k jeho největším, ale k jeho prvnímu dílu vůbec. Děj je popisován ve dvou obdobích od května 1771 do září toho roku. Druhá část, již doplňovaná autorovým popisem událostí, trvá od října 1771 do prosince 1772.
Hlavní hrdina, Werther, vzdělaný mladý muž a malíř, odchází na venkov, do Wahlheimu, aby zapomněl na své starosti. Malebnost kraje a vše co se odehrává píše v dopisech svému příteli Vilémovi. Shodou náhod a i přes upozornění, aby se tak nestalo, se zamiluje do Charlotty S., dcery knížecího správce. Lotta je však zamilována do Alberta, což je člověk praktický a ztělesňuje měšťanský životní princip. Poté, co si Albert vezme Lottu za ženu, odchází Werther pryč,
aby uklidnil svou mysl, jelikož jeho láska k Lottě přechází v zoufalství. Začíná pracovat na velvyslanectví a získává si oblibu hraběte z C. Po velmi trapné situaci, která se odehrála u hrabětě ve vyšší společnosti a díky zatrpklosti jeho nadřízeného odchází zpět do Wahlheimu, kde stále více navštěvuje Lottu.
To ale začíná vadit Albertovi a i Lottě. Zoufalý a nešťastný Werther tedy začíná živě uvažovat o ukončení svého života sebevraždou. V osudný den posílá sluhu k Albertovi, aby si od něj vypůjčil pistole a píše dopisy na rozloučenou.
Okolo 11 hodiny večerní se zamyká ve svém pokoji se sklenkou vína. Druhý den ráno je nalezen mrtev sesunutý pod stolem ve svém typickém modrém obleku se žlutou vestou, s pistolí v ruce a ránou u spánku.

Kniha se mi ze začátku líbila, zvláště pak díky překrásným pasážím líčícím krásu krajiny, pocity a lásku, mnohdy ve stylisticky náročných pasážích. Ke konci jsem ale získala ke knize odpor díky myšlenkám na sebevraždu.

Žaneta B., 2.A

Hodnocení čtenářského deníku Goethe, Johann Wolfgang - Utrpení mladého Werthera

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. srpen 2007
  4 185×
  354 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Goethe, Johann Wolfgang - Utrpení mladého Werthera