Gogol, Nikolaj Vasiljevič - Revizor

Realismus převládl v literatuře 2. poloviny 19. století. Z latiny věčný, skutečný. Vliv rozvoje přírodních a technických věd, filosofie (pozitivismu), prosazení exaktního myšlení, literatura je chápána jako vědecká analýza společnosti. Znaky realismu jsou: pravdivý obraz skutečnosti, přesné studium života, typizace (vývoj) hlavního hrdiny, objektivní přístup ke skutečnosti, autor stojí nad příběhem), kritika nedostatků ve společnosti. Krajní směr realismu je naturalismus.

Obsah

Petrohradský účetní Ivan Alexandrovič Chlestakov přijíždí se svým sluhou do malého městačka v jakési gubernii. Zde žije 14 dní na dluh. Přeje mu ale štěstí, neboť městský hejtman dostane dopis od přítele z Petrohradu, že městečko navštíví nebo už navštívil revizor. Svśm chováním se náš účetní, kterého hrál vynikající V. Burian, dostává do povědomí městečka, které je prolezlé korupcí a různými jinými neřestmi. Obyvatelé se snaží udělat hotové divy. Nejdříve opraví snadno zahlédnutelné a do oka bijící nedostatky a nato provádějí hlavního hrdinu všemi trhy, institucemi a nakonec ho ubytují v domě hejtmana. Protože je na mizině, rád přijímá úplatky, které mu vysoce postavené osoby nabízejí. Vyjde najevo, že městečko není takové, jaké se zdá, ale i to, že Ivan Alexandrovič není revizor. Ten však na poslední chvíli uniká a do rozčarovaného městečka přijíždí pravý revizor. Realismus francouzský: h.deBalzac: lidská komedie (otec goriot, ztracené iluze, lesk a bída kurtizán), g. flaubert: paní bovaryová, citová výchova,g.demaupassant: kulička, e.zola: zabiják, germinal, nana, lidská bestie.Anglický realismus: počátky již u d. defeo (robinson) a j.swift (gulliverovy cesty), ch.dickens: oliver twist,david copperfield, kronika pickwickova klubu. Ruský realismus: n.v.gogol: revizor, l.s.turgeněv: lovcovy zápisky, otcové a děti, l.n.tolstoj: vojna a mír, anna karenina, f.m.dostojevskij: zločin a trest, idiot, a.p.čechov: racek. Polský realismus: h.sienkiewicz: křižáci, quo vadis, Norsko:h.ibsen: nora, dánsko: h.ch.andersen: pohádka mého života, usa:m.twain: dobrodružství toma sawuera, dobrodružství huckleberryho finna.

Autor

Zakladatel ruského realismu a dramatik světového významu. Pocházel z drobné venkovské ukrajinské šlechty a životu na venkově věnoval své první dvě díla. V dílech používá grotesknípohled spojený se satirickou hyperbolou.

Hodnocení čtenářského deníku Gogol, Nikolaj Vasiljevič - Revizor

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. prosinec 2007
  11 831×
  340 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Gogol, Nikolaj Vasiljevič - Revizor