Hugo, Victor - Chrám matky boží v Paříži

Autor: Victor Hugo
Název knihy: Chrám matky boží v Paříži
Rok vydání: 1982

Stručný obsah: Příběh se odehrává v Paříži. Hlavním hrdinou je Quasimodo, které ho se jako dítěte ujel kněz Klaudius Frollo , vychoval ho a staral se o něho.

Quasimodo vyrostl v kostele, žil úplně sám a lidem se vyhýbal, protože se ho štítili. Přesto všechno uměl mít rád a byl ušlechtilý. Rád ho má jen Frollo, který je zamilovaný do cikánské tanečnice Esmeraldy. Protože chce hrbáč udělat radost, pokusí se unést Esmeraldu, ale nepovede se mu to, je zatčen a má být za trest postaven na pranýř. Esmeralda , které je ho líto, se mu snaží pomoci, ale je zatčena, obviněna jako čarodějka a odsouzena k smrti. Aby ji zachránil, slíbí jí Frollo pomoc, jestliže se stane jeho milenkou. Ona však tuto nabídku odmítne.

V den popravy ji Quasimodo unese a schová v kostele, protože ji miluje. Ona má ale ráda kapitána Pheba, který ji zklame.

Dlouho po její smrti je konečně nalezen nezvěstný Quasimodo a to v hrobce v objetí mrtvé Esmeraldy.

Hlavní postavy - charakteristika:
Quasimodo- zvoník z chrámu Matky boží, který se zamiloval do Esmeraldy, cikánské tanečnice
Esmeralda- cikánská tanečnice
Klaudius Frollo- kněz, který vychoval Quasimoda. Tento kněz byl zamilovaný do Esmeraldy a pod záminkou záchrany života ji nabídl zásnuby.

Charakteristika knihy: Hugova rozsáhlá próza nás seznamuje se životem různých vrstev francouzských společností a zároveň popisuje Paříž a chrám.

Hugovi se podařilo vykreslit povahy hlavních postav, jejich životní situaci ( ošklivost Quasimoda, bídu Esmeraldy a vášnivost Frolla ). Dále ukazuje,že i hrbáč může výt obětavým a citlivým člověkem, cikánka věrnou přítelkyní. Na pozadí života bohaté Paříže se tak odehrál tragický příběh nešťastné lásky a nepochopení.

Hugův román byl brzy po vydání přeložen do mnoha jazyků i několikrát zfilmován.

Hodnocení čtenářského deníku Hugo, Victor - Chrám matky boží v Paříži

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  12. leden 2008
  24 662×
  290 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hugo, Victor - Chrám matky boží v Paříži