Kerouac, Jack - Na cestě

Jack Kerouac

Jack Kerouac (1922-1969) je nejvýznamnějším prozaikem a nejpopulárnějším přestavitelem americké beat generation. Narodil se ve městě Lowell ve státě Massachusetts ve francouzsko-kanadské rodine.

Krátce studoval na Columbijské univerzite a poté se roku 1942 dobrovolně přihlásil do válečného námořnictva.

Celé Kerouacovo životní dílo lze rozdělit na cyklus „románu ze silnice” zachycující jeho toulky po Americe i Evropě a „Lowellský cyklus” odehrávající se ve světě jeho rodného města.

Mezi jeho nejznámejší díla patrí Dharmoví tuláci (1958), Podzemníci (1959), Vize Codyho (1960), Tristessa (1960), Osamelý poutník (1960), Doktor Sax (1959) , Mag (1972) a nejslavnejší román Na ceste z roku 1957.

Na cestě

Román Na cestě je považován za generační výpověd beatnického hnutí v USA, které po svém reagovalo na situaci v zemi ve 40. a 50. letech a dalo se cestou protestu útěkem od civilizačních vymožeností a konzumu k nevázanému způsobu života a návratem k přírodě. Román vypovídá o touze člověka po lepším živote, štěstí a svobodě. Sám Kerouac zde vystupuje pod jménem Sal Paradis a celý příbeh prožívá se svým přítelem Deanem Moriartym.

Na začátku knihy prichází Dean za Salem s prosbou, aby ho učil psát a proto spolu vyrazí na dlouhou cestu autem křížem krážem po Americe. Spisovatel Sal je jemnější a mírnější než rozporuplný a životní energií nabytý Dean a často je zraňován Deanovým egoismem a bezohledností a zůstává spíše v pozadí, ale je zřejmé, že k Deanovi vzhlíží s neskrývaným obdivem.

Celý dej této knihy je v neustálém pohybu. Román nemá zápletku, je to neustálé popisování krajiny, přírody a míst, kde se Sal a Dean ocitají na své cestě. Sal prozívá lásku k mexické dívce Tereze a velké prátelství, ale ke konci se vztahy obou hlavních postav vyhrocují a Sal neustále skličován Deanovou bezohledností opouští prátele i svou dívku Terezu. V románu se setkáváme s mnoha postavami z beatnické komunity, s tuláky i ruznými náhodnými postavami, je zde hlavne popsán zivot beatniku plný drog, umení, poezie a hlavne radosti ze zivota a jeho plného prozívání, hledání ztracené nevinnosti a nových zivotních hodnot.

Hodnocení čtenářského deníku Kerouac, Jack - Na cestě

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. září 2007
  10 605×
  343 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Kerouac, Jack - Na cestě