Kráľ, Fráňo - Čenkovej deti

Kniha je rozdělena do pěti kapitol s názvy: Od matky do sveta, Mišo, Hanka, Paľko, Zo sve zpet k matke.

OD MATKY DO SVETA

Tato kapitola vypráví o tom, v jaké bídě žili pracující lidé. Tak žila také vdova Zuzana Čenková se svými dětmi v podhůří Vysokých Tater. Blíží se zima a matka se bojí, že přes zimu děti neuživí. Proto prodá továrníkovi malého Paľka. Za získané peníze koupila oblečení pro ostatní děti a pro sebe. Když přišla zima, neměli co jíst. Matka se rozhodne, že prodá další dvě děti. Četníci na to příjdou a děti se dostanou do útulku pro mládež.

MIŠO

Dovídáme se o životě Miši, jenž byl dán do sociální péče do Bratislavy. Začal chodit do školy. Rodina obuvníka, u kterého je Mišo, dostane rakovinu plic a Mišo je také nakažen. Doufá, že se pojede léčit do sanatoria v Tatrách.

HANKA

Hanka se dostala ke statkáři. Spávala v seně nad chlévem. Starala se o krávy. Statkář a jeho rodina se nechovala k Hance vlídně, a proto pomýšlela na útěk. Později začala chodit do školy. Nejvíce ji zajímal zeměpis. Dobře se vyznala v mapě a pamatovala si cestu domů. Panu učiteli nosila mléko a on jí za cestu dával nějaké peníze. Tak pomalu střádala. Jednou dostala od Miši dopis a četla jej, když dojila krávu. Nádoba s mlékem jí vypadla a mléko se rozlilo. Hanka se bála, že ji hospodář zbije, a utekla domů.

PAĽKO

Paľko žije v rozmaru a přepychu. Jeho panička, která ho často trápí, ho vidí jako hračku. Jednou na ni Paľko vyplázne jazyk a panička ho za to vyhodí. I Paľko se dostane domů.

V páté kapitole se nakonec všichni vrátí do Tater.

Hodnocení čtenářského deníku Kráľ, Fráňo - Čenkovej deti

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. březen 2008
  2 962×
  279 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Kráľ, Fráňo - Čenkovej deti