Muzikál Starci na Chmelu

Obsah
Úvod
- filmová předloha
- divadelní zpracování
Děj muzikálu
- hlavní postavy
- setkání Hanky s Filipem
- ztrácející se věci
- oslava Honzových narozenin
- vyhazov ze školy
Hudba v muzikálu
Obrázky
- hanka tancuje s Honzou
- starci na chmelnici
- učitelka a předsedová
- závěrečná děkovačka
Autoři a obsazení
- autoři
- obsazení
Závěr

Úvod
Od chvíle, kdy byl uveden v život první český filmový muzikál Starci na chmelu, uběhlo již více než pětatřicet let. V době svého vzniku si získal srdce tisícovek návštěvníků kin a čas ukázal, že jeho obliba nebyla vázána pouze na léta šedesátá. Postupně dorůstaly nové a nové generace mladých diváků, které tento film nepřestával okouzlovat.

Protože film se nám opravdu líbil, šli jsme tento leden s rodinou na muzikál Starci na chmelu. Okouzlila nás půvabná a chytlavá hudba, kvalitní herecké výkony, nápadité choreografie a také dobře zpracovaný nadčasový příběh. Tento muzikál už má za sebou 100 repríz a hraje se v pražském divadle Milénium.

Děj muzikálu
Stejně jako ve filmu tady vystupují tyto hlavní postavy: Hanka a Filip, frajer Honza, soudružka učitelka, předseda a předsedová a zbytek třídy.

Muzikál začíná na jedné z večeří po celodenní brigádě na chmelnici. Všichni stojí ve frontě na jídlo, když tu příjde Hanka, všechny předběhne a vezme si od předsedové jídlo. Když odchází, Honza jí podkopne nohu a ona si na sebe vylije polévku. Filip vyběhne a začne se prát s Honzou. Rvačku musí rozrhnat až učitelka. Hanka naštvaně odejde si vyprat šaty. Filip se rozhodne nebydlet ve velkém pokoji s ostatními ve spacáku a zařídí si na půdě vlastní pokoj. Tam ho náhodou objeví Hanka. Filip nejdřív neví co říct a pak jí začne číst z jeho oblíbené poezie. Hanka usne a zdá se jí o Filipovi. Filip se do Hanky taky zamiluje.

Další den všechny svolá předseda a oznámí jim, že někdo krade věci ze zařízení domu včetně starobylých hodin a vždy tam nechá lísteček: "Jen jsem si to půjčil. Vrátím". Dělá to Filip, který mlčí, a nikdo jiný se k tomu taky nepřizná. Když další den jde Hanka za Filipem, uvidí jí holky a sledují ji až do Filipovy skrýše. Filipovi vytknou, že oni se tam dole musí mačkat, a on si tady žije v pohodlí (za to ho hodí do kádě) a Filip je přemluví, aby to hlavně neříkali vedoucím. Hanka upadne mezi holkami v nelibost a tak příští noc spí na půdě u Filipa ve spacáku. Filip se snaží, ale k ničemu nedojde.

Další den je oslava narozenin Honzy, na které Honza dostane dort za nejvíc košů chmele za všech. Honza uspořádá diskotéku, kam jde i Hanka s Filipem. Honza s Hankou tancuje a zamiluje se do ní také. Filip z diskotéky odejde. Honza se snaží přesvědčit Hanku, aby ho milovala, ale ona je věrná Filipovi. Honza se svými kamarády se tedy pokusí Hanku s Filipa vymlátit, ale Hanka ho zachrání. Honza je naštvaný, a tak hodí předsedovi do okna kámen s papírkem: "Nevíte kolik je hodin? Zeptejte se Filipa na půdě."

Předseda s učitelkou se tedy vydají na půdu a zastihnou tam Filipa a Hanku, která se myje v kádi. Učitelka oba seřve, pošle je domů a vyhodí je ze školy. Zamilovanému páru to ale vůbec nevadí...

Hudba
Hudba v muzikálu je skutečně krásně nazpívaná herci muzikálu - zvláště Lucií Vondráčkovou. Všechny písničky jsou z filmové verze, které jsou od Jiřího Bažanta, Jiřího Maláska a Vlastimila Hály. Protože měly ve své době velký úspěch, většina písniček jsou známé. Například o písni Bossa Nova jsem ani nevěděl, že je z tohoto muzikálu. Všechny písničky, které v muzikálu zazněly jsou: Chmel je naše zlato, Život je kolotoč, Kdyby sis oči vyplakala, Do gala, Den je krásný, Bossa nova, Hodný host, Milenci v texaskách, Život je bílý dům.

Na pozadí stránky vám hrála skvělá písnička Milenci v texaskách. Jestli nehrála, můžete si ji pustit zde

Obrázky

Autoři a obsazení
Nejdřív něco o autorech: Divadelní úprava: Jiří Janků, Režie: Petr Kracik, Choreografie: Ivanka Kubicová, Hudební aranžmá: Jiří Vondráček, Jan Soukup, Jakub Zahradník, Hudební nastudování: Jiří Pospíšil, Jakub Zahradník

A teď herci: V roli předsedové se přestavily Jaroslava Obermaierová a Jitka Smutná, předsedu skvěle hráli Rudolf Hrušínský, Bohumil Klepl a Václav Sloup, přísnou profesorku ztvárnila Ivana Chýlková, Jana Švandová, Jitka Asterová a Ivana Wojtylová, krásnou Hanku hrály Lucie Vondráčková, Linda Stránská a Natálka Kocábová, roli nevyzpytatelného Filipa si zahráli Michal Kozelka (znáte ho z reklamy na Oskar), Lukáš Homola a Petr Brychta a Honzu hráli Zbyněk Fric, Jan Kaštovský a Zdeněk Hruška.

Závěr
Na záver bych chtěl říct, že tento muzikál stojí za vidění i když jste film viděli třeba pětkrát. Michal Kozelka v roli Filipa skutečně exceluje svým zakoktáváním a komickými obličeji. Muzikál je určitě stejně dobrý jako film.
Při přípravě práce jsem čerpal ze stránky www.starci.cz

Hodnocení referátu Muzikál Starci na Chmelu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 250×
  776 slov

Komentáře k referátu Muzikál Starci na Chmelu