Moliére - Misantrop

Toto dílo je komedie spíše konverzačního rázu, někdy přechází i v drama. Neobsahuje moc děje, nejdůležitější je vhodně interpretovat charaktery hlavních postav a pochopit tak smysl celé hry. Autora inspiroval život společnosti kolem i vlastní zážitky.

Celý děj se odehrává v Paříži v domě Celimeny, jedné z hlavních postav. Na začátku vystupuje Alcest, Celimenin nápadník, a jeho přítel Filint. Rozebírají spolu otázky společnosti a lásky. Přidá se k nim Oront, který chce, aby posoudili jeho sonet. Filint vše chválí, ale Alcest je jiného názoru - práce se mu nelíbí. Začnou se hádat a Oront odejde. Dále si Celimena a Alcest vypráví o své lásce, přeruší je sluha a přivede markýze Akasta a Klitandra. Alcest chce prvně odejít, ale nakonec jej Celimena přesvědčí, aby zůstal. Rozebírají jednotlivé osoby ze společnosti, na každého najdou něco. Přijde gardista, který Alcestovi oznámí, že se s ním chce Oront utkat pro sonet.

Klitandr a Akast probírají své milostné vztahy, když k nim přijde Celimena. Právě také přijíždí Celimenina přítelkyně Arsinoe, které se líbí Alcest, a žárlí proto na Celimenu. Celimena ji pomlouvá, ale poté, co vstoupí, se k ní chová velmi mile. Začnou probírat, co se událo, až se dostanou do hádky. Celimena odchází a zanechá Arsinoe s Alcestem. Arsinoe varuje Alcesta před Celimenou a zve ho k sobě, kde mu ukáže důkaz.
Filint a Celimenina sestřenice Elianta rozpráví o soudu a dostanou se až k samotnému Alcestovi. Filint žádá Eliantu, aby zjistila situaci u Celimeny. Přichází Alcest, vypráví Eliantě o Celimenině zradě a o tom, že se s ní ihned chce rozejít. Elianta ho utěšuje a nabádá ho, aby si vše pečlivě rozmyslel. Přichází Celimena. Alcest jí hned vytkne její zradu - dopis Orontovi. Nakonec ale zjistí, že ji stále miluje. Příchozí sluha Alcesta varuje, že ihned musí odjet.

Alcest sdělí Filintovi, že musí odjet. Důvodem je jakási zakázaná kniha. Pomoci ní Oront rozhlašuje, že původce je Alcest. Oba odchází za Eliantou. Alcest a Oront se sejdou s Celimenou a žádají ji, aby rozhodla, kterého miluje. Přichází ještě Elianta a Filint a Celimena žádá Eliantu, aby jí pomohla. Ta se ale zdráhá. Přijdou ještě Akast, Klitandr a Arsinoe. Klitand a Akast ukazují dopisy, které jim psala Celimena a v nichž pomlouvá všechny okolo. Oront zjistí, že Celimena slibuje své srdce všem a rozejde se s ní. Arsinoe také odsuzuje Celimenin čin a odchází. Alcest navrhuje Celimeně, aby spolu odešli a žili o samotě. Celimena ale odmítá a Alcest se jí vzdává. Celimena odchází. Alcest se ospravedlňuje Eliantě. I když ví, že by ho chtěla. Elianta to uznává a nabízí své srdce Filintovi, který radostně souhlasí. Alcest usoudí, že je zrazen všemi, a chce dát sbohem své zemi zamořené lží a zlem. Chce si nalézt kraj, kde nebude zlo a bude moci být čestný člověk. Filint s Eliantou se rozhodnou ztřeštěnci v tomto plánu zabránit.

Misantrop je nejatraktivnější Molierova hra a Alcest jeho nejabstaktnější lidský typ.

Hodnocení čtenářského deníku Moliére - Misantrop

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. březen 2008
  7 137×
  479 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Moliére - Misantrop