Moliére - Zdravý nemocný

Hlavní postavou příběhu je Argan, muž, který má dvě dcery Andělu a malou Ludvičku a manželku Belinu, kterou si vzal po smrti své první ženy. Myslí si, že je těžce nemocen a musí brát hromadu nepotřebných léků. Stává se z něj sobec a zaslepenec svou nemocí. Jeho bratr Berald se ho snaží „vyléčit“ z jeho zaslepenosti. Říká mu, že léky, které bere, nepotřebuje a že lékařům nevěří a pohádá se s ním. Taky mu řekne, že si myslí, že jeho manželka lásku k němu jen předstírá a navrhne mu, ať dělá mrtvého a sám uslyší jak kdo ho má doopravdy rád. Zjistí, že jeho manželka ho doopravdy nemiluje a chce po něm zdědit jeho majetek. Zato jeho dvě dcery Anděla a Ludvička ho mají doopravdy rády.

Aby se mohl Argan věnovat sobě a své domnělé chorobě, chce provdat dceru Andělu mladému hlupákovi Tomáši Diafoirusovi, synovci svého lékaře Purgona. Dcera Anděla a služka Tonička usilují, aby mu v tom zabránili, protože Anděla miluje Kleanta a Tomáše si nechce vzít, ale marně. Jednou si Argan zapomene vzít lék, který mu předepsal Purgon, a tak se Purgon rozhněvá, odejde od něho a v zlosti mu navykládá nejhorší věci, protože si nevzal léky, které mu předepsal. Ale jeho služka Tonička neztrácí hlavu a vymyslí si lest. Převleče se za lékaře a začne ho léčit svérázným způsobem. Když si získá jeho důvěru, vykládá mu lásku Anděly k vyvolenému jejího srdce jménem Kleantes tak, že Argan jí dá svolení provdat se za něho.

Protože Argan touží po lékařském titulu, jeho bratr Berald mu namluví, že může titul získat i bez vzdělání. S pomocí herců sehrají promoci.

Kniha je proložena písněmi a baletními výjevy… V komedii vystupují tito lidé:Argan, Belina, Anděla, Ludvička, Berald, Kleantes, Pan Diaforius(lékař), Tomáš Diaforius, Pan Purgon, Pan Fleurand(lékárník), Pan De Bonnefoi (notář), Tonička.

Na postavě Argana je vidět, jak člověk zaměřený jen na sebe a své problémy znepříjemňuje život druhým i sobě. Nakonec sklidí jen posměch a pohrdání.

Hodnocení čtenářského deníku Moliére - Zdravý nemocný

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  eliška
  28. prosinec 2012
  9 127×
  328 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Moliére - Zdravý nemocný