Němcová Božena - Karla

Po čtyřech letech se vrátila z ciziny Stráže na Domažlicku vdova Markyta se svou malou dcerkou Karlou. Markytin muž byl voják , zemřel na "domácí nemoc"(smutek po domově). Markyta se obrátila s prosbou o pomoc na rychtáře Milotu, u kterého dříve pracovala. Milotova rodina se jí strarostlivě ujala, dala jí domov i práci.

Nikdo však netušil, že Karla je ve skutečnosti chlapec, kterého chtěla matka touto lstí ochránit před vojenskou službou. Dokud byly děti malé, vše probíhalo bez nejmenších potíží. "Karla" se stala nerozlučitelnou družkou Milotovi Hany, kamarádkou všem ostatním. Zlom nastává v době dospívání. Karla - Karel se bezhlavě zamiloval do Hany. Nemůže již skrývat své city, tajemství ho tíží jako kámen, život se stává nesnesitelným. Proto dobrovolně odešel do Prahy a nastoupil vojenskou službu. Tajemství bylo odhaleno. S pomocí dobrých lidí se po čtyřech letech z vojny vrátil a u Milotů se chystala svatba.

Karla spolu s Divou Bárou patří k povídkové tvorbě, v níž se autorka soustřeďuje na kladný typ hrdiny a na zobrazení venkovského života prostých lidí s jejich starostmi, bolestí, nenávistí, pověrčivostí, ale i pravou a upřímnou láskou.

Hodnocení čtenářského deníku Němcová Božena - Karla

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. únor 2008
  4 815×
  182 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Němcová Božena - Karla