Shakespeare, William - Othello

Autor:William Shakespeare
Přeložil:Josef Václav Sládek
Třetí vydání v Praze, nakladatelství J.Otto 1923, 174 stran

Postavy: Othello-maur benátský, vládne na Cypru
Brabantio-senátor
Desdemona-manželka Othellova, dcera Brabantiova
Cassio-pobočník Othellův
Jago- praporečník (nižší funkce)
Roderigo-Benátský šlechtic
Emilie-manželka Jagova, Desdemonina služka
Bianca-Cassiova milenka
Lodovico, Gratiano-příbuzní Brabantia

Místo:Benátky, přístav na Cypru
Téma:tragedie v pěti jednáních

Stručný obsah

Othello si potají bere Desdemonu za ženu.Když to zjistí její otec, tak se na Othella rozzuří a nenávidí ho. Na konci knihy je pak zmínka o tom, že je mrtev.
Othello jmenuje Cassia svým pobočníkem. O tuto funkci stál však Jago, který začne Othella nenávidět a přemýšlí jak by ho dostal z jeho hodnosti. K němu se přidá Roderigo, který se mu přizná, že miluje Desdemonu. Když to Jago zjistí, nabídne mu svůj plán jak Othella poštvat proti Desdemoně. Vymyslí si, že se Cassio tajně schází s Desdemonou, která ho také miluje.Domnívá se, že pokud se lidé doví, s kým je nevěrná, Cassio už nebude pobočníkem (stane se jím Jago) a Desdemona už se s ním jistě nebude chtít scházet, zamiluje se do Roderiga a opustí Othella.

Tak to slíbí Jago Roderigovi. Jenže Jago chce mít Desdemonu sám pro sebe.Opije proto Cassia, který v opilství poraní Montana.Když ho uvidí Othello, tak ho Jago naoko brání.Když poté zůstane Jago sám s Othellem naznačí mu, že jeho manželka je nevěrná s Cassiem.Othello tomu nechce věřit, ale když pak uvidí, jak se Desdemona baví s Cassiem, jak ho brání a jak Cassio má Desdemonin šátek, který jí dal Othello, uvěří mu a začne Desdemonu a Cassia nenávidět.Jago se při tom ospravedlňuje a Othello ho považuje za přítele.Dohodne se s ním, že Jago zabije Cassia a Othello Desdemonu. Poté se Othello z dopisu dovídá, že je převelen do Benátek a na jeho místo má nastoupit Cassio. Othello se rozzuří a Desdemonu obviní z toho, že je nevěrná. Ta však ničemu nerozumí. Rodiego se ptá Jaga, kdy už bude Desdemona jeho .Ten mu poví, že brzy, jen co zabije Cassia. Rodiego souhlasí. Jedné noci poraní Cassia. Jago se zbaví Rodiega (aby se neprovalilo, že za vším je Jago) tak, že ho probodne.Ve městě koluje zpráva o tom, že je někdo mrtev. Othello si myslí, že už Jago zabil Cassia, a tak i když Desdemonu miluje, uškrtí ji v posteli. Vidí ji její služka Emilie, která vysvětluje Othellovi pravdu o Desdemonině věrnosti. Přichází Jago, raněný Cassio a ostatní. Když Jago slyší jak jeho žena kazí jeho plány rozhodne se ji zabít, probodne ji, a utíká stíhán Othellovou družinou. Othello velmi lituje svého činu a probodne se. Jaga čeká doživotní trest a Cassio se stává Othellovým nástupcem.

Vlastní hodnocení

Kniha se mi četla velmi dobře. Příběh je sice složitý, ale je zajímavý.Kniha
je psaná formou dialogu, takže není dlouhá. Moc se mi líbilo prostředí, ve
kterém se děj odehrává.

Myslím, že William Shakespeare umí napsat poutavé příběhy o lásce.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Othello

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. prosinec 2007
  18 796×
  497 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Othello

Marky:)
Díky moc si mi s tím pomohla
komentář č.1
Zdar kámo, neměl si napsat místo cituji: ''Myslím, že William Shakespeare UMÍ napsat poutavé příběhy o lásce.'' ale uměl.. přece jen už je nějakej pátek pod drnem..