Shakespeare, William - Romeo a Julie

William se narodil v roce 1564 ve Stratfordu nad Avonou.
Na rozdíl od mnohých tehdejších básníků a dramatiků nestudoval na žádné slavné univerzitě, navštěvoval pouze školu, kde se učil především literatuře, řečnictví a historii. Ke konci 16.století se Shakespeare objevil v Londýně jako herec a autor dramat i básní. V Londýně tvořil svá díla přes dvacet let a pak se sem uchýlil ke sklonku svého života. Stal se největším anglickým, ale i světovým dramatikem. Jeho dramatické dílo obsahuje pravděpodobně 39 her, ale u některých je však jeho autor-ství sporné. Mezi jeho nejznámější hry patří například Othelo, Král Lear, Večer tříkrálový nebo Romeo a Julie. Romeo a Julie je jednou z prvních Shakespearových tragédií a patří mezi jeho nejslavnější díla. William psal tuto divadelní hru v roce 1595, což bylo ve srovnání s ostatními díly poměrně brzy, přesto si ale myslím, že je tohle dílo velice zdařilé.
Děj se odehrává ve 14. století v italském městě Verona, kde žily dva šlechtické rody Montekové a Kapuleti. Příběh začíná na maškarním bále, kde se Romeo Montek zamiluje do Julie Kapuletové. Po krátké známosti si slíbí manželství.
Sňatku by ale ani jeden z rodů nedovolil a tak se vzali tajně. Když se to jejich rodiče dozvěděli, byli od sebe Romeo a Julie odloučeni a mezi rody se schylovalo k dalšímu sporu. Konec tohoto příběhu je velmi smutný, zejména proto, že ke všemu dochází omylem. Julie měla plán, že by mohla zahrát mrtvou,aby si nemusela vzít muže, kterého nikdy nemilovala a později utéci s Romeem. V té době přijížděl do Verony Romeo, ale nikdo ho neinformoval o Juliině plánu. Proto, když se dozvěděl o její smrti, chtěl raději zemřít než žít bez Julie. Když se Julie probudila vedle mrtvého Romea, ve svém žalu se probodla dýkou. Smrt obou milenců přineslo usmíření oběma znepřáteleným rodům...
Na této knize mne velice zaujala povaha Romea i Julie. Líbilo se mi, že již v tak ranném mládí mezi nimi vzplála velká láska a že byli ochotni dát život jeden za druhého.Až na dva hrdiny knihy se mi zdálo, že v knize není nikdo nakloněn jejich lásce. Rodiče, ti nepřipadají v úvahu, a tak se Julie svěřovala staré chůvě, která s nimi souhlasila a měla pro ně pochopení. Celkově bych knihu ohodnotila jako vydařené dílo, které částečně nastavuje zrcadlo společnosti té doby.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  4. leden 2008
  3 227×
  386 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie