Shakespeare, William - Sen noci svatojánské

dílo: Sen noci svatojánské
autor: William Shakespeare

Aténský král Théseus se chystá na svatbu s královnou Amazonek Hipolytou. Přichází za ním měštan Egeus s dcerou Hermií a jejími nápadníky Lysandrem a Demetriem. Zaslíbil dceru Demetriovi, ta však miluje Lysandra. Demetrius nejdříve miloval Hermiinu přítelkyni Helenu, pak ji však opustil a požádal o ruku Hermiinu. Helena je neštastná. Hermie se chystá uprchnout s Lysandrem a utěšuje Helenu, že až budou pryč, Demetrius se zase k ní vrátí.

Athénští řemeslníci pod vedením tkalce Klubka nacvičují na královskou svatbu divadelní hru o Pyramovi a Thisbě. Na lesní mýtinu, kde se koná divadelní zkouška, má přijít se svou družinou královna lesních víl Titanie, která se právě pohádala se svým manželem králem Oberonem. Oberon přichází na mýtinu též a opět se spolu hádají. Oberon chce ztrestat svou manželku a posílá svého služebníka, skřítka Puka, pro bylinu, která má kouzelnou moc. Potřou-li se jí víčka spícího člověka, bezmezně se zamiluje do toho, koho prvního po probuzení spatří. Oberon potřel víčka Titanii a Puk Lysandrovi, který s Hermií na útěku odpočíval na mýtině. Lysandr po probuzení však neuviděl Hermii, ale Helenu hledající Demetria, do níž se hned bláznivě zamiloval.

Remeslníci opět zkoušejí divadlo na pasece. Zastihne je tam Puk, který promění Klubka tak, že má oslí hlavu. Ostatní herci se polekají a Puk,který promění Klubka tak, že má oslí hlavu. Ostatní herci se polekají a Puk je žene houštinami ven z lesa. Probouzející se Titanie uzří proměněného Klubka a ihned k němu vzplane láskou. Oberon kárá Puka za to, že potřel víčka nepravému Athénanovi, chtěl, aby se do Heleny zamiloval Demetrius. Puk svou chybu napravuje, vyhledá spícího Demetria a též mu kape na víčka štávu z byliny. Po probuzení spatří Demetrius Helenu, opět se do ní zamiluje. Hermie hledá v lese Lysandra, ten ji však od sebe odhání a běží za Helenou. Helena se domnívá, že se stala obětí krutého žertu obou mladých mužů. Když se oberon dosyta zasměje tomu, jak jeho žena hýčká muže s oslí hlavou, rozhodne se opět všechno uvést do pořátku. Přestane se hádat s Titanií a Klubkovi vrátí jeho lidskou podobu. Také dvě dvojice milenců se probouzejí a Lysandr opět má rád Hermii, Demetrius je dijat Heleninou nákloností, kterou opětuje. Král Théseus, který se s dvořany vydal na ranní lov do lesa, má přání, aby oba páry měly svatbu zároven s ním. Na svatbě sehráli nyní řemeslníci své nacvičené představení k plné spokojenosti všech.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Sen noci svatojánské

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. srpen 2007
  8 771×
  403 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Sen noci svatojánské

Kill
Fakt díky tohle mi neuveritelne pomohlu