Vydal Československý spisovatel v Praze r. 1985, vydání 18.
Fráňa Šrámek
Básník, prozaik, dramatik, publicista. Za své antimilitaristické názory byl pronásledován a dvakrát vězněn. Jeho dílo je ovlivněno dekadencí a 1. světovou válkou. Největší ohlas měla díla s prvky impresionismu a vitalismu.
Poezie: Života bído, přec tě mám rád; Splav; Modrý a rudý
Próza: Stříbrný vítr
Drama: Měsíc nad řekou
STŘÍBRNÝ VÍTR
Jedná se o generační román s autobiografickými prvky a impresionistickými rysy. Děj se odehrává v prostředí maloměsta za dob autorova mládí. Hlavním hrdinou je Jan Ratkin. Vyrůstá v rodině, ve které vládně přísný, hrubý a bezcitný otec, povoláním soudce. Už od dětství byl Jeník velmi citlivý a také nepoddajný, což otce přivádělo k nepříčetnosti. Nakonec chlapcovu výchovu vzala do svých rukou matka, již měl Jeník velmi rád, ale strachem z odpovědnosti, kterou tak na sebe vzala, nemohla málem spát. Významnou postavou Jeníkova dětství byl otcův bratr, strýc Jiří. Byl to dobrodruh, a čím víc ho otec odsuzoval, tím víc ho Jeník obdivoval. Epizoda o strýci Jiřím čtenáři přibližuje, jak s pocitem ztráty smyslu života spáchá sebevraždu. Zpráva o strýcově smrti chlapce hluboce poznamená.
Jeník vyrůstal na vesnici, zde prožil svá první přátelství i lásku, ale už se těší, až odejde do města na gymnázium, kde se z něho stane muž. Čeká ho však zklamání a škola se pro něho stane vězením. Zkostnatělí profesoři nemají smysl pro mládí a konflikty se studenty jsou tedy nevyhnutelné. Jan se spřátelí se zbitým spolužákem Malkusem, pozná také mravně rozvrácenou rodinu spolužáka Staňka, získá své první milostné zkušenosti. Seznámí se také se staršími studenty Valentou a zhýralým Zachem, kteří se stanou jeho přáteli.
Jediný z profesorů, jenž studenty chápe, je mladý, sympatický profesor Ramler. Druhá epizoda, vložená do mozaikovitého příběhu Jana Ratkina složeného z útržků vzpomínek, vypráví právě o profesoru Ramlerovi a jeho nešťastné lásce.
Na svátky Jan jezdívá domů. Jednou se ve vlaku seznámí s Aničkou Karasovou, dcerou lékárníka na jejich vesnici. Zamiluje se do ní a svět má pro něho náhle krásné barvy. Maminka je však nemocná a otec v Janovi vzbuzuje odpor, ale nyní už se mu dokáže postavit. Jan prožívá chvíle plné zmatky, uzavře se do soukromí a začne psát verše.
V den Janových osmnáctých narozenin se více sblíží se Zachem, který se možná proto, že mu něčím připomíná strýce Jiřího, stane jeho nejlepším přítelem. Zach je jediný, kdo Jana chápe, přestože má sám spoustu problémů, mimo jiné také s láskou. Společně navštíví veřejný dům, ale celá záležitost pronikne až do školy. Jediný, kdo se chlapců zastane a pomůže jim, je profesor Ramler.
Jan jede na prázdniny domů, ale povrchní, rozmarná a citově nestálá „Anička posedlá“ mu po noci něžností oznámí, že už o něho nemá zájem. Závěr knihy vrcholí ve skalách, kde Jeník dospěje v muže, protože se nezalekne bolesti, útrap ani smutku a rozloučí se s Janem Ratkinem, „včerejším a pošetilým“. Nyní je připraven zápasit s životem a vítězit.
Kniha je obrazem citové krize dospívajícího studenta a zároveň protestem proti maloměšťáckému pokrytectví. Autor vyjadřuje obdiv k mládí, lásce a životní aktivitě, název knihy „Stříbrný vítr“ je symbolem věčného mládí. Dílo se vyznačuje lyrizací pózy (zachycení citové atmosféry, snu, pocitů a naděje), impresionistickými rysy (náznak, zachycení nálady okamžiku, odstínů nálady, snovost, neurčitost) a básnickými výrazovými prostředky.
27. říjen 2007
13 382×
534 slov