Benešovy dekrety

Benešovy dekrety - jedná se vlastně o označení souboru více než 100 dekretů, které připravovala československá vláda a státní rada či parlament a svým podpisem stvrzoval E. Beneš a příslušný ministr, v případě ústavních dekretů všichni členové vlády. Byly vydávány od 21.7.1940 do 27.10 1945. Benešovy dekrety řešily v době, kdy ještě nefungoval zákonodárný orgán, především otázku Němců a Maďarů, žijících na našem území, otázku převzetí moci, obnovení demokratických institucí apod. Většina z nich měla celostátní působnost. Základní je dekret o národní správě majetku Němců a Maďarů, zrádců a kolaborantů a o neplatnosti některých majetkoprávních jednání z doby okupace (květen 45 ), o národních výborech. a Dekret o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech (tzv. retribuční dekret z června 45). Následující dekrety upravovaly způsob osídlení konfiskované půdy v pohraničí, občanství osob německé a maďarské národnosti a také znárodnění bankovnictví, těžkého a filmového průmyslu. Většina uvedených dekretů je dosud součástí českého právního řádu. Fakticky byly zrušeny pouze znárodňovací dekrety (monopol státu na filmový průmysl). O možnosti zrušení dalších dekretů, které by mělo dalekosáhlé důsledky (především v případě odškodnění za odsun Němců) se vedou spíše akademické diskuze.

Hodnocení referátu Benešovy dekrety

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 761×
  193 slov

Komentáře k referátu Benešovy dekrety

Stanislav
Já jsem zastáncem Benešových dekretů, které chrání nejen majetek našich Českých občanů ale i naše sudety, které neprávem okupovali jak Němci, tak i Maďaři ale i jiné státy. Tohle je třeba vše si uvědomit a nevěřit nějakým blábolům, které nám poslanci politici a veškerá média předhazují. I naše generace a i ta budoucí generace musí hájit svá práva, co stojí v Benešových dekretech aby se náhodou neocitli bez střechy nad hlavou a to by bylo potom zlí. Musíme mít úctu nejenom sami před sebou, ale i k celičké naší rodné zemi České republice - bývalému Československu. Ať se to líbí nebo ne, tak to je holá pravda a proto nedejme se!!!!
Petra
To co stoji v B. Dekretech me vubec nezajima. Pro me za me, at proleti komunem.
Co se odehralo pred 60ti lety a proc za to musi pykat dnesni generace, nikoho nezajima. Jsem Ceska zijici v Ndr a diky tem papirum nemam povoleni na nemeckem uzemi pracovat.
Nemci dodnes doplaceji za to, co provedly. po 60ti letech plati 60 milionu rocne Izraelu. Ne-li vic. Dokonce cechum byly vyplaceny davky nucene nasazenym, co byli donuceni pracovat v nemecku. A vite co vazeni? Tem nasazenym cechum nebylo v nemecku vubec zle.
Ja jsem tolerantni clovek. Dokazu pochopit o co nasim politikum slo a pod jakou podminkou podepsat Lisabonskou smlouvu, ale ptal se nas obcanu nekdo na neco? NE! Neptal! Tak proc ja musim ted doplacet na neci rozmar!? Jsem svobodny clovek s pravem nazoru a rozhodne nebudu za nikym stat! Ani za Cechama a ani za Nemeckem. Stojim sama za sebou a mou rodinou. A chci legalne pracovat!
Takze k certu s Benesovy dekrety!!!!!!!!