Bohové Vikingů

RAGNARÖK

Všem vládl As Odin. Ten se kdysi napil z pramene moudrosti. Obětoval své pravé oko, visel z posvátného stromu Yggdrasillu, byl probodnut kopím a 9 dnů nejedl ani nepil. Skoro zemřel, to vše výměnou za nesmírnou moudrost, znalost budoucnosti a run. Odin viděl celý svět ze své rozhledny Lidskjalvu a slyšel vše prostřednictvím svých dvou havranů Hugina a Munina(myšlenka a paměť). Jeho zbraň byl oštěp, který prošel vším a nic ho nezastavilo. Jmenoval se Gungnir.
Další bůh, Thór, byl bohem hromu a spolu s Týrem, bohem války, se přidávali k válčícím lidem. Každý podporoval jednu stranu, protože ti nejudatnější bojovníci, zvaní einherjerové, odcházeli do Ódinovy Valhally…Valhalla bylo obrovské cvičiště mrtvé armády, která měla pomáhat bohům při Ragnaroku. Mrtví válečníci se ve Valhale celý den vraždili--až do večera--kdy všichni mrtví povstali a šli hodovat, obsluhováni krásnými a spoře oděnými Valkýrami. Hodovali dokud nespadli pod stůl. A tak to šlo každý den, proto není divu že muži tak rádi bojovali a umírali. Všichni ostatní mrtví odcházeli do posmrtné říše Helu pod ochranu psu Garmovi.

Proti bohům bojovali Obři. Každý byl jiný. Někteří byli i několikrát větší než bohové. Mezi obry byli i zvířata(například vlk Fenrir nebo had Jörmungandr), ale měli stejnou vlastnost jako obři, neměli rádi bohy. Protože bohové je vyhnali do Udgardu, do neúrodné pustiny na okraji světa: hory, pouště a podobné…

Dalšími zajímavými bitostmi byli trpaslíci, to oni ukovali zázračné zbraně bohů, například Odinův Gungnir nebo Thorovo kladivo Mjölnir. Produkovali i velké množství normálních zbraní kterými bohové zásobovali lidi.

Ragnarök - soumrak bohů

Konec začne Balderovou smrtí, tu zaviní Loki, napůl bůh napůl obr. Za to je Loki přivázán v jeskyni a kape na něj jed který mu rozleptává kůži. Ale všechno jednou skončí, i vězení Lokiho. Ten se pomstí a vede útok obrů na Asgard…

V této době sáhnou po zbraních einherjerové z Valhally, i sami bohové.

Dva vlci, děti Fenriho, sežerou Slunce a Měsíc. Poté se osvobodí Fenrir a zaútočí na Odina. Odin jeho zuřivosti podlehne. Otce však rychle pomstí Vidar. Fenrir skončí s mečem v srdci.

Z moře se vynoří další potomek Lokiho, obrovský had Jörmungandr a z jeho tlamy stříká jed. Okamžitě na něj zaútočí Thor. Celým Midgardem se ozývají tupé údery jeho kladiva. Zvítězí, ale už nedokáže vydržet sílu jedu a padne.

Dále proti sobě bojují Tyr a pes Garm, strážce brány Heimdal a Loki. Všichni padnou.

Vládce ohnivých obrů Surt zničí Asgard a Midgard ohněm, ale armády bojují dál.

Až bitva utichne, zůstane jen několik bohů a einherjerů. Jsou vítězové.

Z moře vystoupí nový Midgard. Z posmrtné říše Helu jsou propuštěni odinovi synové Vali, Vidar a Baldr. Ti převeznou vládu, ale budou žít spolu s lidmi. V Yggdrasilu totiž přežil muž a žena, a ti zalidní nový svět. Cenné dědictví, Möllnir, připadne thórovým synům.

V troskách Asgardu najdou Ásové Odinovu moudrost a odkaz generacím: Runy

Vít Jurásek
Zdroj: www.sury.cz/impa/ragnar/saga/
W. SØRENSSEN: Ragnarok-soumrak bohů

Hodnocení referátu Bohové Vikingů

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 707×
  490 slov

Komentáře k referátu Bohové Vikingů