Karlův most

Výjimečným dílem středověkého stavebního umění je pražský Karlův most a jeho věže.Kamenný most, původně zvaný Pražský, teprve od roku 1870 Karlův, byl založen za osobní účasti KarlaIV. dne 9.července roku 1357 vedle zbytků starého románského mostu Juditina (kolem1270). Ten byl v roce 1342 povodní stržen a těžce poškozen.
Někdy kolem roku 1373 dokončil Petr Parléř na staroměstském břehu vstupní věž ke Karlovu mostu, dlouhému 520 a širokému 10 metrů. Nový most se vyvýšil nad úroveň svého románského předchůdce o čtyři až pět metrů.
Most, důležitá spojka mezi Hradem a Starým Městem, jímž vede proslulá Královská cesta, má i nemalý význam strategický . Přes most útočili v roce 1648 na Prahu Švédové, v 18.století zde roku 1723 bylo zřízeno olejové osvětlení nahrazené v roce 1866 plynovým. Most byl obohacen velkolepou galerií barokních plastik pod širým nebem. Většina z těchto 30 soch a sousoší pochází z let 1683 až 1714, kdy vznikají za účasti předních mistrú baroka Matyáše B. Brauna, Jana Brokofa a jeho synů Michala Jana a Ferdinanda Maxmiliána.
Od Starého Města otevírá cestu na most jedna z nejkrásnějších věží středověku, Staroměstská mostecká věž. Ve spodní části věže, nad branou, jsou umístěny znaky zemí říše KarlaIV. a motivy ledňáčka v závoji, symbol VáclavaIV. Věž byla dokončena někdy kolem roku 1380 a výstavba mostu za ředitele stavby Petra Parléře až počátkem 15.století.
Na malostranském konci uzavírají Karlův most dvě věže sochařsky zdobené znaky VáclavaIV. Vyšší věž byla založena později , až za vlády Jiřího z Poděbrad, asi na místě starší věže románské. Měla napodobovat Parléřův vzor, což dokládají i výklenky na průčelí

Hodnocení referátu Karlův most

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  6 535×
  262 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Karlův most

tvoje mama
hned jsem dal ctrl v a ctrl c diky moc
ladapetik@seznam.cz
referat
Lukáš
Díky moc ulehčilo mi to práci :) .