Nástroje z dávných dob

Už před před 6 – 2 miliony lety žil v Africe Australopitekus a již si dokázal používat opracované oblázky Velké naleziště se nachází v údolí Omo a údolí Rift. Před dvěma a půl miliony let byl nejcennější surovinou kámen. To už první homo habilis vyráběli kamenné nástroje a zbraně. První pěstní klín byl vyroben asi před 1,5 mil let a používal se celý milion let. Nástroje se vyráběli dvěma způsoby údery a nebo tlakem. Mezolitičtí lidé už také používali nástroje s kamennými hroty. Obydlí v této době byla stavěna z kostí a kůží a připomínala velké iglů.
První stopy rozdělávání ohně jsou z doby před 700 000 lety. První kdo oheň používal byl homo erectus. Ve anglii byl nalezen hrot z tisového dřeva ostřeného ohněm. Ve Španělsku používali lidé oheň k zahánění zvířat do bahnitych jezírek, kde je potom utloukli.
Před posledním zaledněním ,což je asi 100 000 lety, objevují pravěcí lidé nové technikyřezání a úpravy kamene. Začínají vyrábět různá škrabadla, rydla, nože, vrtáčky.
O dalších deset tisíc let pozdeji se objevují hladké sekery, křemeneé hroty, nasazené na dřevěných rukojetích, harpuny, luky a šípy.
Asi před 8 000 lety přišli lidé na to, jak ypracovávat kovy. Nejdříve vyráběli předměty z mědi, kterou našli v přírodním stavu a ze zlatých nugetů. Vykovávali je do požadovaného tvaru pomocí tvrdých kamenů. Ale později se naučili pracovat s kovy zahřátými na vysokou teplou, nakonec je i tavili a ve formách z nich odlévali různé předměty. Jako první lidé objevili bronz, když omylem promíchali cín s mědí. Brzy zjistili, že bronz je tvrdší a pevnější než jiné kovy a dá se také lépe a opakovně nabrousit. Jedním z prvních míst kde se bronz začal vyrábět byl Sumer v Mezopotámii. Zde také vynikla první města a největší vynálezi té doby. Jedním z nich byl pluh který se poprvé objevil 4 500 let př. n. l. Lidé také používali rákos z říčních břehů ke stavbě rybářských loěk u kterých se začínají objevovat plachty. Rákos se pouýíval také ke stavbě obydlí.i když nejrozšířenějším materialem byly cihly vyrobené smícháním bahna a slámy a usušené na slunci. Avšak největším vynálezem sumerů je kolo. Používali ho u vozů nebo jako hrnčířský kruh.V době kdy je nejslavněší sumerské město Ur na vrcholu slávy, to je asi 2 100 let př. n. l., se začíná bronz rozšiřovat do Číny a do Evropy. Ale už o 1 100 lel později je bronz vytlačován železem.
V některých starých jazicích slovo železo znamená „kov z nebes“, zřejmě proto, že první železo ze kterého se vyráběli nástroje a zbraně pocházelo z meteoritů. Na rozdíl od bronzu se želozo neroztékalo.Tavením vznikla houbovitá hmota, která se znovu zahříval a kovala. Jako První používali železo Chetité a v západní evropě to byli Keltové.

Hodnocení referátu Nástroje z dávných dob

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 868×
  456 slov

Komentáře k referátu Nástroje z dávných dob

lukáš lukasreichmann(zavináč)seznam.cz
jo diky moc supr