Neandrtálci - upovídaní lidé?

Mohli si mezi sebou neandrtálci povídat? To je nyní nejžhavější téma paleoantropologů. Z výzkumu vedeného dvěma španělskými vědci ve městě Atapuerca, Juanem Luisem Arsuagou a Ignaciem Martinezem, totiž podle internetového vydání týdeníku Le Nouvel Observateur vyplývá, že mluvit uměli už předkové neandrtálců.

Analýza lebky člověka žijícího před 300 tisíci lety prokázala přítomnost kůstek vnitřního ucha a jazylek. To jsou kosti podpírající hrtan. Podle obou vědců měl neandrtálec, jehož kostra byla nalezena v roce 1992, sluchový aparát na úrovni mezi šimpanzem a člověkem.

Neandrtálec prý mluvil pomalu a nezřetelně
Profesor Martinez se domnívá, že jeho výslovnost musela být pomalejší a méně zřetelná než naše současná. Výsledek studie by měl být publikován v časopise Anatomical Record.

Atapuerca je na seznamu UNESCO
Archeologické naleziště Atapuerca v provincii Burgos na severu Španělska patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Loni bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mimo jiné se zde našly i pozůstatky prvních Evropanů staré 800 tisíc let.

BUDE POČÁTEK MLUVY POSUNUT?
Až dosud se vědci domnívali, že jazyk se objevil až s moderním člověkem v době před 40 000 lety. Pokud by se ale potvrdily výsledky španělských vědců, posunulo by to počátky mluvy ještě o 260 000 let dozadu.

Hodnocení referátu Neandrtálci - upovídaní lidé?

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. leden 2008
  3 834×
  197 slov

Komentáře k referátu Neandrtálci - upovídaní lidé?