Úspory vody

Naše planeta se odlišuje od všech ostatních, které známe, jednou látkou, a to je voda, i když se v malém vyskytuje i na jiných planetách, ale Země by se vlastně jmenovat Vodní planeta, protože většina jejího povrchu je pokryta vodou. Proto při pohledu z vesmíru vypadá Země jako modrobílá planeta: bílá od vodní páry a modrá od vody. A zákonitě všechny formy života závisejí na vodě.

Úspory
Zavedení dvojího splachování ve všech domácnostech asi nemožné, ale existují způsoby, jak snížit spotřebu čištěné vody, aniž by tím životní úroveň nějak podstatně utrpěla. Snad dobře známý je rozdíl mezi spotřebou vody na jednu koupel a na osprchování: do průměrné vany při koupeli se vejde asi tolik vody jako při čtvrthodinovém používání sprchy. Domácí spotřebiče jsou také velmi žížnivé, zejména pračky a myčky nádobí spolykají velké množství vody. Spotřebu vody se dá však silně omezit, budou-li se pračky a myčky používat jenom plně vytížené anebo se bude zapojovat „ekonomický“ program. Tím se zároveň sníží znečištění vody, protože se použije méně saponátu.Snad by se měl do zahrádek vrátit sud na dešťovou vodu. Déšť sice není tak čistý jako dříve vzhledem k okyselujícím nečistotám v ovzduší, ale to nemusí bránit zachycování dešťové vody. Nebude dost čistá na pití, ale na mytí auta a zalévání zahrádky bude stačit.Ve většině měst pokrývají stavby asi jednu desetinu půdy: kdyby se okapy zavedly místo do kanálů do cisteren, vytvořily by velké zásoby vody.Kam se dostane voda poté, co jsme ji zužitkovali a znečistili? Čtvrtina se spláchne na záchodě a zbytek projde všelijakými výlevkami, potrubím a skončí v kanálu. Odtud pokračuje do čističky s výjimkou té části, která prosákne starou sítí mimo. V čističce se kaly usadí a zbylá tekutina se poté, co se v ní namnožili bakterie, přečerpá do přímo do nejbližší řeky. Pravděpodobně trochu níže po toku tuto vodu odebere vodárna a znovu používá. Kal, který po vyschnutí silně zapáchá, se vyveze na skládku nebo do moře. Zkoušelo se splachování, ale je moc drahé. Proto se v přímořských zemích dává přednost ukládání kalu do moře.

A Nakonec…
Starší z nás si zvykli pohlížet na nekonečné moře jako na symbol čistoty. Oceány jsou tak obrovské, že jsme si ani nemysleli, že by člověk mohl znečistit. V dnešní době ovšem musíme přehodnotit, protože i uprostřed širého oceánu můžeme narazit na plovoucí odpad.

Nemyslíte, že je nutné se nad touto skutečností zamyslet?

Hodnocení referátu Úspory vody

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. červenec 2007
  4 691×
  395 slov

Komentáře k referátu Úspory vody