Hip-hop

V srpnu r.1963 se v Americe uskutečnil pochod bojovníků za občanská práva do Washingtonu.Zúčastnilo se ho 200 000 demonstrantů pod vedením černošského baptistického kazatele Martina Luthera Kinga ( Dr.King ) a právě tímto pochodem předběžně vyvrcholilo hnutí bojvníků za občanská práva v USA.Hnutí bojovalo za zrovnoprávnění černochů.Po tomto pochodu se hnutí stalo celonárodní věcí a kromě demonstrantů tmavé pleti s hnutím demonstrovalo také mnoho bílých Američanů,kteří tak projevili solidaritu s černošskými spoluobčany.
Dalším slavným vůdcem černých Američanů byl Malcolm X,který se velmi tvrdě postavil proti americké politice,rasismu a utlačování černých.Svými odvážnými demonstracemi,bojoval za práva černých a velmi ostře vystupoval proti bělochům(Pro černocha v této zemi není svoboda,pro černocha v této zemi není spravedlnost a pro černocha není v této zemi rovnost.Toto je země bílých!).

Rapová hudba nahrazuje nedostatek melodie tím,že nám něco připomíná.Hip-Hop je vlastně poezie podle rytmu hudby.(Mojžíš-Bůh-rap)Rap je hudba minulosti i přítomnosti,vypráví nové příběhy nad starými rytmy,které jsou vybrány,vypůjčeny nebo okopírovány z hudební historie černých Američanů.Je to nekompromisně černošká hudba.
Od svých počátků před 20ti lety v Bronxu v Harlemu jako hnutí teenagerů vytvořil novou syrovou estetiku,která ovlivnila populární kulturu po celém světě.(variace,jak hovořit-rap > mluvené slovo)
U kořenů Hip-Hopu stojí především DJové.GRANDMASTER FLASH a AFRICA BAMBAATAA byli Djové,kteří probojovali hnutí v různých čtvrtích NY.Jejich diskotéky upoutaly davy černých nebo hispánských teenagerů, kteří si říkali B-BOYS nebo BREAK-BOYS.A právě toto hnutí se rozvinulo do intenzivní tvůrčí subkultury,která měla kořeny u pouličních gangů 70.let.
Dalo by se říct,že Hip-Hop je cokoliv,co vytvoří černí.Je to jakýsi termín pro černou kreativitu od roku 1976 až do dnes.
Hip-Hop nemusí být rapová hudba,ta pod něj ale spadá.V Americe v černé komunitě bylo mnoho násilí.Gangy,které bojovali proti bílým,ale i proti sobě.Černí proti bílým,bílí proti černým,černí proti latinskoamerickým,latinskoameričtí proti černým,černí proti sobě.AFRICA BAMBAATAA se snažil sebrat negativní energii a přinést Hip-Hopem něco dobrého tím,že černoši budou rapovat,tančit Breakdance a najdou v sobě cosi,co je spojuje.Převzal nápad afrických válečníků a upravil ho pro svou skupinu lidí.Postavil celou mytologii,která má skutečná pravidla a zákony.Vyvíjela se v průběhu asi 25ti let a z této koncepce afrických Zulů převzal to,čím může být rap.To,co dává lidi dohromady,Hip-hop,který dává lidi dohromady a vytvořil kolem toho něco jako náboženství-ZULU NATION.

Djové:jsou kořeny Hip-Hopu.Kolem nich se tvořili party,dokázali dokonale trefit rytmus a vynalezli ,,skrečink’’-rychlý mix.Přinášeli na discotéky desky,které se nedaly sehnat nikde ve velkoobchodě.Objevovali je v malých undergroundových obchůdcích.
GRANDMASTER FLASH spolu s AFRICA BAMBAATAA vytvořili nový styl přehrávání desek ,,zigga-zigga’’- tam a zpátky a dokázali dokonale vymixovat BREAK,což je vrchol skladby.Je to ta část,kdy dojde k zlomu do instrumentálky a tito Djové dokázali z 5ti sekund vytvořit třeba 2 hodiny.
V černé komunitě je BREAKDANCE způsob,jak ukázat svou energii při muzice, při které se cítíte dobře,která dává život,spirituální zážitek.,,Cítíte v sobě Boha a pak ho ze sebe necháte vystoupit.’’To je BREAK.
Během let se z B-BOYE stal BAD-BOY-špatnej kluk.BAD-BOY byl každý z komunity Hip-Hopu,kdo cítil,že k tomu,aby byl dost silný musí ukázat své tvrdé jádro.Asi 1/2 těch,kdo se snažil přežít v tvrdém prostředí Bronxu upadla do života BAD-BOYS a Hip-Hop se stal universálním termínem pro tuto kulturu.
BAD-BOYS,dalo by se ríct,nastavili zrcadlo černé části města,když doba byla zlá azačalo být ještě hůř.To,co začalo jako hnutí discoték se stalo hnutím protestním a rytmus šel s dobou.
V této době vznikla deska MESSEGE-POSELSTVÍ.Byla to 1. sourodá,hudebně přístupná deska,která se zabývala společností v Americe a životem amerických měst.Každá další deska,která přišla po Messege,bylo-li na ní něco sociálního,jí byla ovlivněna,nebo to byla odezva právě na toto poselství.
Byla to slova,která měla ukázat,že dnes už neplatí,že dobré vzdělání a tvrdá práce jsou správný život.GRANDMASTER FLASH v jedné písni například říká:,,Myslím,že by bylo levnější být zametačem ulic,nestrkejte do mě,protože sem napruženej k vybouchnutí.Snažim se neztratit hlavu a někdy se divim,že se neutopim...’’
Byla to 1.rapová deska,která dostala své tvůrce na titulní stránky časopisů jako LIFE,TIME nebo ROLLING STONE a udělala z nich světové hrdiny.

V době,kdy se v Bronxu rozmohl ,,creck’’,vynořil se raper KRS1.Byl bezdomovcem a dělal grafitty.Počátkem 80.let přišel do Bronxu a roku 1987 se svým partnerem Scottem Larockem vydal desku CRIMINAL MINDED.Bylo to to nejtvrdší svědectví o životě v Americe,jaké kdy vyšlo.Brzy na to Scotta v Bronxu zastřelili.Creck se stal věcí přežití.V Bronxu vládlo heslo ,,Buď kouříš,nebo nejsi!’’a všichni,kdo chtěli přežít se stali jeho součástí.A tak vznikaly písně s tímto druhem umění.
Asi nejdůležitější deskou,kterou KRS1 vydal bylo album ABOUT ALL THESE
NECESSARY.Na jeho obálce byla fotka KRS1 s automatickou zbraní,která se snažila napodobit fotku z NY Times,kde byl vyfocen Malcolm X,když na jeho dům v Queens hodili bombu.Tehdy se Malcolm poprvé stal obrovským symbolem černé Ameriky.Po 7-8mi letech se pistole jako módní doplněk stala důležitou součástí rapové kultury-kultury ulice.

CHUCK-D říká,že pistole symbolizuje,jak Evropané,kteří je měli,unesli černochy z jejich rodné Afriky a zavezli je kam se jim chtělo.Je to jakýsi odkaz na jejich ponížení.
Rap je vlastně piráctví médií,obzvláště prostřednictvím videa.Je to způsob jakési informační sítě,spojené se zábavou,prostřednictvím které můžete dostat důležité informace mezi lidi.

Dnešní americká mládež v černé komunitě mohla vidět pouze příliv drog,násilí rozpad školství a toto všechno ovlivnilo rap.Vznikl GANGSTER RAP.V L.A. se vynořila 1.skupina gangsterských raperů N.W.A.-Niggaz with Atttitude.Byla to imaginace filmů o vykořisťování černých.Gangster rap mluví o supernásilí,drogách,prostituci...Většina raperů tohoto stylu velmi tvrdě napadá pilicii a ponižuje ženy.Ovšem většina desek s Gangster rapem není umělecky obhájitelná.Jsou to většinou jen nezajímavé historky s negativními texty,rasismem,sexismem a násilím.

Když policie zabila Dr.Kinga,vedlo to k největšímu povstání v Americe za posledních 25 let.Bouře v L.A. vedly k nejvážnějšímu případu policejní brutality všech dob.Touto událostí se potvrdili obavy některých raperů,co se týče policejního rasismu a brutality.A v samotném L.A.byl postoj policie vždy negativní,nepřátelský a černoši tvrdí,že policie nikdy nemůže pochopit,že černošská diskriminace,ponižování,chudoba a frustrace mohou vést k výbuchu.

Hip-Hop prošel kruhem.Začal u gangů v NY a skončil u gangů v L.A.V tomto okamžiku se naprosto nečekaně vynořila skupina Arested Developtment,kterou vedl SPEECH.Byla to skupina z Georgie,která odrážela postoj mladších proti Gangster rapu.Byla to tzv.New Age,jejímž záměrem bylo obnovit jižanskou Africkou kulturu.

A jak HIP-HOP změnil svět ?
Pronikl do společnosti bílých jako něco,co dává možnost proniknout do životního stylu černých,jak žijí,co cítí.Dříve se o tom nemluvilo,ale dnes už to nejde.Bílí začínají konečně přicházet na to,že černí jsou také lidé - to je ta změna!

Hodnocení referátu Hip-hop

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  20. prosinec 2007
  7 645×
  1227 slov

Komentáře k referátu Hip-hop

Kukii
michal bambula
velmi dobry