Kabát + členové

Kabát je česká rocková kapela, založena v roce 1983 v Teplicích.

Zakládajícími členy byli Milan Špalek a Tomáš Krulich. Později se ke skupině přidali Radovan Hurčík a Josef Vojtek. Jako poslední tuto sestavu doplnil Ota Váňa. V této sestavě kapela funguje od roku 1990 dodnes. Kabát se dá poznat velice jednoduše a to především podle mírně chraplavého hlasu Pepy Vojtka. Pokud se ještě navíc objeví nějaká vtipná poznámka, je zcela jasné o koho se jedná. Samozřejmostí jsou také dlouhé vlasy a tetování.

Z počátku skupina fungovala pouze v Teplicích a okolí, jako lokální rocková kapela. Zlomovým bodem pro další vývoj byl rok 1991, kdy vyšla první řadová deska s názvem Má jí motorovou, která se stala objevem roku. V zápětí vznikla další deska s názvem Živě. Na základě kladného ohlasu, podepsala skupina exklusivní smlouvu s vydavatelstvím Monitor/EMI ČR. První řadovou deskou u tohoto vydavatelství byla deska Děvky y to znaj a následovaly Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel, Mega Hu, Go Satane Go, Suma Sumárum a Dole v Dole.

Když vydala dvojalbum Suma Sumárum, tak již po měsíci prodeje bylo platinové. V žebříčku prodeje hudebních nosičů, bylo album po dobu 100 týdnů v první desítce prodeje, a většinu času to byl nejprodávanější titul v ČR.Vrcholem výročí bylo koncertní turné „Suma Sumárum 2002“ (12 koncertů), které bylo technicky naprosto ojedinělé, a které navštívilo více jak 60.000 návštěvníků.

7. října 2003 vyrazila skupina Kabát na dlouho očekávané „Tour 2003“ , které bylo předzvěstí vycházejícího alba Dole v Dole. Po třech velmi úspěšných koncertech na Slovensku překročilo turné 12. října hranice České republiky, kde plynule navázalo 14. října v Olomouci. V tento den zároveň i vyšlo album Dole v Dole, a za tři dny prodeje se stalo trojnásobně platinové, což je unikát. Toto turné se stalo nejúspěšnějším turné v novodobých dějinách samostatné České republiky. Turné, které se jelo po zimních stadionech bylo ve všech městech (vč. Prahy) dopředu beznadějně vyprodané. Podobným výsledkem se může v Praze pochlubit např. Robbie Williams, který jako jediný interpret dokázal v roce 2003 také dopředu vyprodat pražskou T-Mobile Arénu.

Rok 2003 byl ale přesto úspěšný. V anketě Český slavík skončila skupina Kabát na 1. místě v kategorii skupina roku s celkovým počtem hlasů přes 10.000. Klip Dole v Dole se stal nejúspěšnějším klipem roku a obdržel za to cenu.

V roce 2006 získali 2. místo v anketě Český slavík a 10. března 2007 skupina postoupila z národního kola Velké ceny Eurovize do semifinále do Helsinek s písní Malá dáma z alba Corrida, kde už se skupina Kabát bohužel neumístila.
Za to na české scéně jsou pořád na vrcholu. V roce 2008 opět získali Českého slavíka.

Diskografie

Má jí motorovou (1991)
Živě (1992)
Děvky ty to znaj (1993)
Colorado (1994)
Země plná trpaslíků (1995)
Čert na koze jel (1997)
Mega Hu (1999)
Go Satane Go (2000)
Suma Sumárum (2001)
Dole v Dole (2003)
Corrida (2006)

Členové skupiny

Josef Vojtek
*21.6.1965
Znamení: Blíženci

Pepa zpívá, občas hraje na kytaru a na harmoniku. Vyučil se opravářem telefonů. V roce 1988 se stal zpěvákem teplické rockové skupiny Kabát. Již mnoho let září i jako muzikálová hvězda, hrál např. v Krysařovi, Hamletovi, Galileovi a Třech mušketýrech. V roce 2007 zpíval v muzikálu Angelika a Golem. Zahrál si i ve filmu Jak se krotí krokodýli, kde hrál pod jménem Deli Koudelka. Od dětství má rád a hraje fotbal. V roce 2002 Pepa vyhrál v anketě Český slavík cenu Skokan roku, když se umístil v kategorii zpěvák na 14.místě.

Milan Špalek
*10.12.1966
Znamení: Střelec

Milan je jedna z nejdůležitějších postav Kabátů. Hraje na baskytaru a v poslední době se stal hlavním textařem. Je také občasným zpěvákem. Velkým Milanovým koníčkem je rybaření. Jezdí rybařit až do Španělska.

Radovan „Hurvajs“ Hurčík
*14.1.1969
Znamení: Kozoroh

Radek Hurčík, kterému nikdo neřekne jinak, než Hurvajs, obsluhuje nejdůležitější nástroj – bicí. Hurvajs je fanoušek závodů Formule 1. Fandí Ferrari.

Ota Váňa
*11.6.1971
Znamení: Blíženci

Ota je nejmladší člen kapely. Hraje na kytaru. Koníčkem Oty je fotbal a také jízda na horském kole.

Tomáš Krulich
*19.4.1966
Znamení: Beran

Tomáš se pozná velmi jednoduše. Hraje na kytaru, nosí brýle a obvykle má zapálenou cigaretu v puse. Vytváří dokonalou kulisu zpěvu Pepy Vojtka. Tomáš hrál v roce 1980 za Teplice fotbal a je mistr republiky ve fotbale.
Jezdí se svou motorkářskou partou Uruguay 13 a také rád jezdí na kole.

Hodnocení referátu Kabát + členové

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  blacky
  28. prosinec 2012
  14 025×
  732 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Kabát + členové

Pítrs
Je zajímavé, že Tomáš Krulich s Milanem Špalkem hráli sami,než se přidal Radek Hurčík. Bubeník před se asi vypařil?
pasek
super
Nikola Pospíšilová
super referát měla jsem ho nejlepší dostala jsem 1 dvakrát potržená. DEKUJU
Lukáš Pitra
Kabáti jsou nej když mě byly tri roky tak jsem šel s tatem na kabáty v Břeclavi a seděl jsem mu za krkem a měl jsem triko od kabátu a byl jsem v Břeclavských novinách
2
Super článek mám z něj radost, a hlavně dobrou známku