HTML

Základy jazyka HTML
HTML – jazyk ve kterém je psána většina internetových stránek. Jedná se vlastně o příkazy, které vycházejí z anglických slovíček (např.: příkaz pro písmo: a anglicky se písmo řekne taky FONT). Ale to jsme odbočili.

 

Nejprve si řekneme, jaký program použít. Já sem začal používat program FrontPage, ale ten jsem přestal používat téměř hned, jelikož je na NIC. Takže Vám radím ani to nezkoušejte zpustit, jenom Vám zamotá hlavu. Zkuste rovnou použít Notepad (Poznámkový blok). Používá ho většina webmasterů – včetně mě. Tak to bysme měli program a teď již něco k syntaxi HTML.

 

A ještě si musíme říct s jakou koncovkou MUSÍME soubory ukládat: soubory (vaše stránky) ukládejte!!! s koncovkou .htm nebo .html !!!!!!!

 

Asi jako první věc, co bysme si měli říct je, jak vůbec vypadá nějaký příkaz HTML. Téměř všechny příkazy neboli TAGy mají takovýhle vzhled: nějaký text . Možná, že to vypadá složitě, ale nebojte NENÍ!! Tak a teď se již vrhneme na tvorbu WEBu.

 

Na první řádek vložíme tento text. Je nutný pro některé prohlížeče, aby poznali v jakej verzi HTML máte stránky napsaný.

 

Tento text určuje, že vaše stránky jsou psané ve verzi 4.0 jazyka HTML a vložíme ho na 1. řádek každé námi tvořené stránky.

 

Na dalším řádku je příkaz:

a příkaz zakončíme na další řádku

Tento příkaz určuje, odkud kam má prohlížeč překládat syntaxi jazyka HTML. Jednoduše řečeno mezi a se nachází všechny příkazy.

 

Dále: mezi a vložíme další příkazy a to:

 

 

Název stránky

 

a tyto příkazy určují hlavičku stránky. Příkazem Vám nebudu zbytečně zatěžovat hlavu. Je to jedna velká kapitola a budeme se jí věnovat jindy. Vložte ho také do každé stránky a dále se jím nezabývejte. Ale zabývejte se příkazem Název stránky. Tento příkaz určuje, jaký text se objeví v liště ve vašem prohlížeči. Můžete tam napsat jakýkoliv text (přiznám se, že ale nevim jak dlouhý, nikdy sem to nezkoušel). Používejte co nejvýstižnější slova!!

 

Prozatím by naše stránka měla vypadat takto:

 

A v prohlížeči to bude vypadat takto:

 

V samotné stránce nebude vypsáno nic, proto ukazuji jen velmi malou část prohlížeče a ne celé okno.

 

A nyní se podíváme na samotné „tělo“ stránky. „Tělo“ stránky se označuje tagy a . Mezi těmito tagy se nacházejí všechny příkazy na určování písma, scripty atd.. Tak a nyní si zkusíme změnit pozadí, nastavit jiný titulek stránky a napíšeme si také první text. Napíšu Vám, jak to bude vypadat a poté si to rozebereme.

 

 

 

 

Naše 1. stránka

 

 

Náš 1. text

 

 

 

První 4 řádky už umíme. Tag určuje pozadí stránky a barvu textu.

Na dalších řádcích si rozebereme podrobně

BGCOLOR=“barva“ – pozadí dokumentu, barvu můžeme zadávat jako anglický název barvy (např.: pro černou barvu napíšeme BLACK). Ale lepší je psát barvu v hexa* tvaru. Ňěkteré barvy si popíšeme dál.

TEXT=“barva“ – určuje barvu textu, jinak barvu volíme stejně jako u pozadí. Také volíme barvu také raději v hexa* formátu.

* formát barvy není napsán v anglickém tvaru ve tvaru #….. (např.: černou barvu můžeme zapsat jako BLACK anebo jako #000000)

 

Na další řádku je další nový pojem a to Náš 1. text. Tento tag již vypíše na stránce text: „Náš 1. text“. Také si ho rozebereme.

Tag FONT vypadá bez jiných nastavení takhle: a

FACE="Arial,Verdana" – určuje druh písma. Asi nejlepší je používat písmo Verdana, které vypadá nejlíp J, aspoň doufam J.

Jinak také můžeme nastavit barvu a velikost písma. Barvu, ale raději nastavujte hned v tagu BODY. Kód je pak kratší a stránka by se měla načítat rychlejš. Ale pokud chcete nastavit barvu tak to uděláme takto: do tagu přidáme COLOR="White" nebo COLOR=“#FFFFFF.

 

A nyní si zopakujeme naučené příkazy:

- určuje verzi HTML kódu

- odkud má prohlížeč číst HTML kód

- začátek hlavička dokumentu

- toto vložte, ale dál se tím nezabývejte

- titulek dokumentu

- konec hlavičky

- tělo samotné stránky

- písmo

- konec těla stránky

- až sem se čte HTML kód

 

Zdálo se Vám to složité?? Pochopili jste všechno?? Já doufám, že ANO. A pokud ne L, tak se obraťte na můj email: webmaster@oozzik.com a já Vám vše zodpovím.

 

V příští lekci si probereme písmo.

Hodnocení referátu HTML

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. červenec 2008
  7 272×
  693 slov

Komentáře k referátu HTML