Hyperhidroza

Pocení je normální a životně důležitý proces, protože udržuje v těle stálou tělesnou teplotu. Lidské tělo je vybaveno více než tři miliony potních žláz, které se nachazejí v kůži, převážně pak v podpaží, tříslech, dlaních a na chodidlech. Denně lidské tělo produkuje asi půl litru potu, s fyzickou zátěží produkce roste až nad jeden litr denně.

Pocení může být omezeno na určité oblasti těla, jako je podpaží, třísla, dlaně a chodidla, ale může mít vliv na celé tělo. Mechanismus pocení je řízen vegetativním nervovým systémem a hormony. U některých lidí tento systém pracuje na vyšší úrovni, než by bylo nutné k udržení stálé tělesné teploty. Tito lidé se zvýšeně potí a tato nadměrná produkce potu se nazývá hyperhidróza.

Hyperhidroza – nadměrná produkce potu

Může nastat lokálně nebo na celém těle. I když přesné údaje chybí, odhaduje se, že přibližně 1-3% západní populace trpí nadměrným pocením. Může se objevit jako symptom (sekundární pocení), nebo bez zjevné příčiny (primární hyperhidróza). a následků, jako je plísňové infekce, bakteriální kožní infekce nebo ekzémy.

Příčiny

 1. Primární hyperhidróza
  Obvykle začíná v pubertě a přechází do dospělosti. Nervozita a vzrušení jsou často spouštěcí faktory, aniž by člověk trpěl duševní poruchou.
 2. Sekundární hyperhidroza
  Jako příznak nějakého onemocnění:
  • Zvýšená činnost štítné žlázy. Ta se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
  • Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Vhodná je redukce hmotnosti, poté se nadměrné pocení většinou upraví.
  • Špatná životospráva. Konzumace ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Totéž platí pro nadměrnou konzumaci alkoholu a kávy.
  • Abstinenční příznaky. Při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.
  • Návaly horka v menopauze. V období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
  • První příznaky diabetu krom zvýšené hladiny krevního cukru se objevuje zvýšené noční pocení a zvýšené močení. Je nutné vyhledat lékaře.
  • Problém vnitřních orgánů. Při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
  • Vysoký tlak. Při zvýšeném krevním tlaku se může objevit pocení, které překračuje normální produkci.
  • Stres, deprese, strach a úzkostné stavy. Protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo na jakékoliv změnu např. nadměrným pocením.
  • Infekční nemoci. Většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům, kterým se při vyšších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat.

Projevy

Protože pocením se kromě vody vylučují z těla i soli a odpadní látky. Objevují se na oblečení při zaschnutí bílé fleky různých velikostí. U citlivějších jedinců může pot způsobit podráždění kůže, projevující se zarudnutím, svěděním, potničkami. Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit. V momentě, kdy se začneme nadměrně potit a nemáme hned možnost se usušit či umýt, dochází k rozkládání potu, což se projeví nepříjemným zápachem. Pot se stává živnou půdou pro bakterie a plísně, což zápach ještě více umocní.

Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, mezi prsty na nohou, třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Obecně platí, že pocení se zhoršuje v létě a snižuje v chladném období.

Osoby trpící nadměrný pocením jsou omezovány v jejich každodenním životě což se na člověku odrazí i psychicky. Často trpí pocity méněcennosti, studu, rozpaky, depresí což má za následek omezení sociálních kontaktů postupem času až k izolaci.

Léčba

V případě, že dochází k nádměrnému pocení dlouhodobě, je třeba se obrátit na kožního lékaře, který by měl najít příčinu, kterou lze léčit nebo odstranit. Když zmizí příčina, většinou zmizí i nadměrné pocení.

Lokálně jde problém řešit antiperspiranty, které omezují tvorbu potu a deodoranty, které omezují zápach. Další možností je aplikace botulotoxinových injekcí. Ty jsou ale velmi drahé, na druhou stranu pomohou vyřešit problém až na jeden rok. Nejúčinnějším avšak nejvíce invazivní řešením je odstranění potní žlázy. Operace vyřeší problém nadměrného pocení někdy trvale, někdy jen na pár let. Je však vysoce riziková, a tak se k ní přistupuje v momentě, když ostatní možnosti selhaly.

Co může člověk udělat sám?

 • Dbát na osobní hygienu. Nosit vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Vyzkoušet můžete i obleční s koloidním stříbrem např. ponožky. Stříbro zabraňuje pocení a zápachu.
 • V místech většího pocení používat antiperspiranty nebo deodoranty.
 • Úprava stravovacích návyků – omezit smažená, ostrá, sladká jídla a nahradit je za méně kalorická jídla s dostatkem ovoce a zeleniny.
 • Důležité je také dodržovat dostatečný pitný režim – 1,5-2l denně.
 • Vhodné je kompenzovat ztrátu minerálů především však hořčík.
 • Z bylinek proti pocení pomáhá šalvěj a ibiškový květ, můžete si ho připravit třeba jako čaj.
   

Použité zdroje

 • http://www.stop-potu.cz
 • http://www.wikipedia.cz

Hodnocení referátu Hyperhidroza

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  anonym
  8. leden 2017
  1 803×
  794 slov

Komentáře k referátu Hyperhidroza