Léčiva: Antibiotika a chemoterapeutika

Antibiotika (a chemoterapeutika) jsou léčiva, která zastavují růst mikroorganismů nebo vedou k jejich smrti. Celá řada antibiotik se vyskytuje v zevním prostředí, protože jsou produktem látkové výměny různých plísní. V léčbě se používají obvykle chemicky vyrobená antibiotika při léčbě různých infekcí bakteriálního původu. Některá antibiotika patří do skupiny volně prodejných léčiv a používají se jako pomocná léčiva při infekčních onemocněních horních cest dýchacích bakteriálního původu v nosním, ušním a krčním lékařství (ORL) a stomatologii. Tyto stavy jsou často provázeny bolestmi v krku a bolestí při polykání. Přednost se dává léčivům, která se neužívají k celkové léčbě. Volně prodejná antibiotika se mohou používat samostatně nebo i v kombinaci s celkově užívanými antibiotiky předepsanými lékařem (pouze však na základě předchozí konzultace). Volně prodejné přípravky v ČR obsahují k lokální aplikaci fusafungin a tyrotricin a chemoterapeutika hexetidin a karbetopendecinium. Fusafungin působí jen v místě aplikace má vedle antibakteriálních vlastností též účinek protizánětlivý (čímž snižuje bolestivost a zduření nosní či krční sliznice). Tyrotricin se po aplikaci též nevstřebává. Hexetidin má široké spektrum antibakteriální účinnosti a působí též pouze místně. Karbetopendecinium je chemoterapeutikum (nebo někdy též antiseptikum), které má poměrně široké antibakteriální spektrum zahrnující velké množství různých bakterií.

Hexetidin

Hexetidin je součástí desinfekčních přípravků ke kloktání, výplachům a postřiku dutiny ústní. Hexetidin má široké působení proti mikroorganismům a houbám, působí protizánětlivě a zmírňuje bolest.. Přípravky proniknou i na těžko přístupná místa jako jsou slizniční záhyby, dásně, mandle, hltan a hrtan. Dobrá smáčitelnost a přilnavost ke sliznicím vyvolávají déle trvající účinek. Jako volně prodejný lék se používá k ošetření dutiny ústní při zánětlivých a infekčních onemocněních, při angínách jako podpůrná léčba při současné léčbě antibiotiky, při zánětech hltanu a hrtanu, při onemocnění a krvácení dásní. Je možno použití při ošetření zubů a k ústní hygieně po menších operativních zákrocích a k potlačení zápachu z úst.

Karbetopendecinium

Karbetopendecinium je chemoterapeutikum (nebo někdy též antiseptikum), které má poměrně široké antibakteriální spektrum zahrnující velké množství různých bakterií. Jako volně prodejný lék se používá jako pomocné léčivo u chronických zánětů nosní sliznice, nosohltanu a vedlejších nosních dutin.

Hodnocení referátu Léčiva: Antibiotika a chemoterapeutika

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. září 2007
  14 872×
  337 slov

Komentáře k referátu Léčiva: Antibiotika a chemoterapeutika