Člověk a peníze

Každý člověk potřebuje peníze a touží po nich. Přemýšlí, jak by jich vydělal více, ale časem přijde každý na to, že poctivou prací si peníze nevydělá a časem se smíří s tím, co má. Pak je druhá část lidí, kteří přímo prahnou po penězích a nic je v cestě nezastaví. Jsou naprosto schopni všeho i zabíjet.
Touha po penězích je úzce spojena i s touhou po moci, protože kdo má peníze, má i moc, toto platí i obráceně. V naší rané kapitalistické společnosti jsou tyto jevy velice silně znatelné. Jedná se o klasický kapitalismus, kde se lidé navzájem vykořisťují. Dneska to nazýváme tržní ekonomikou, kde toho chce každý trhnout pro sebe co nejvíce.
Všeobecně se říká, že peníze kazí charakter člověka. Toto pořekadlo má něco do sebe a stálo by za to se nad tím zamyslet. Lidé se již od pradávna vraždili pro své postavení ve společnosti, dokonce neváhali zabít bratra, sestru nebo i své rodiče. Protože touha a chtíč po penězích vyvolává v lidech negativní myšlení a závist. Až tak velkou sílu má moc a peníze. Většina lidí chodí do zaměstnání a poctivou prací si vydělají peníze na uspokojení a zabezpečení sociálních potřeb, které bývají zpravidla vyšší než stačí výdělek pokrýt. Ale stále je mezi námi spousta lidí, kteří žijí nadstandardně a na své potřeby si vydělávají pochybnými činnostmi. S rostoucím výdělkem se zvyšuje i jejich chamtivost a čisté zisky počítají na miliardy, jako například společnosti Česká plynárenská, Český telecom, ČEZ atd. Využívají svého monopolního postavení k vykořisťování občanů. Toto monopolní postavení získávají podplácením našich zákonodárců, kteří mají kapsu otevřenou jako klokan. Z podniků se peníze ztrácejí různým tunelováním na zahraniční konta. Hospodářská kriminalita je oproti jiným zemím v našem státě velmi vysoká. Česká vynalézavost v tomto směru nezná mezí. Lidská chamtivost po penězích se odráží i na našem životním prostředí. Likvidace jedovatých odpadů je finančně velmi nákladná, a tak vznikají skladiště jedovatých odpadů. Tyto odpady se skladují v různých štolách nebo se házejí v kontejnerech do moře. Časem obaly proreznou a toxické látky se dostávají do ovzduší.
Lidé v dnešní době nejsou vychováváni k tomu, aby si uvědomili své amorální jednání a byli sebekritičtí. Málo kdo si uvědomí, že bohatství člověka nespočívá v penězích. A proto věřte mi, že člověk, ten se nikdy nezmění.

Hodnocení slohové práce Člověk a peníze

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 216×
  376 slov

Komentáře ke slohové práci Člověk a peníze

verca vp(zavináč)seznam.cz
je to dobra slohovka