Historie odívání

Teď vám řeknu něco druzích oděvů a také stručně něco o tom , jak se lidé oblékali v různých časových obdobích.

Rozdělení druhů oděvů:
1.:Podle ročního období:
a) Jarní
b) letní(sezónní)
c) podzimní(sezónní)
d) zimní

2.:Podle účelu použití:
a) společenské
b) vycházkové
c) sportovní

3.:Podle materiálů.:
a) len
b) bavlna
c) vlna
d) hedvábí
e) umělohedvábná tkanina
f) syntetické
g) směsové

4.:Podle konstruktivního řeš.
a) volný
b) polopřiléhavý
c) přiléhaví
d) domácí
e) pracovní

5.:Podle technologického vypracování
a) podšité sako , plášť
b) polopodšité
c) nepodšité

Vývoj oděvů:

a) PRAVĚK– o tom jak se lidé oblékali podávají důkaz výtvarné památky(nástěnné jeskyní malby).Primitivní oděv byl z dostupných materiálů např.:kůže , kožešina a listy z rostlin.Tyto děvy spojovali například:střívka , šlachy , trávy a lýko.Obleky šili pomocí kostěných jehel.Oděvy měli jednoduché ozdoby.
b) STAROVĚK– 1)Starověký Egypt:
Lidé nosili jednoduché oděvy jako třeba bederní roušku , jako ozdoby používali šperky.Líčili se.Hygiena byla ve starověkém Egyptě na vysoké úrovni.
2)Starověké Řecko:-Řekové nosili řasený oděv , který se nazýval To´ga ,upravovali si vlasy.Používali pevnou obuv-Sandály.Oděv neměl rukávy.
3)Starověký Řím:-Odívání bylo obdobné jako ve starověkém Řecku.
c)STŘEDOVĚK –1)Doba byzantská:-Oděv byl rovný splývavý , měl dlouhé rukávy , ozdobné lemování a nosili se k němu čapky.
2)Doba románská-Odívání se lišilo podle vrstev obyvatel.Muži i ženy si upravovali vlasy a muži nosili punčocháče.
3)Doba Gotická-Vyznačuje se špičatostí oděvů.Ženy nosily dlouhé špičaté klobouky se závojem , sukně se v zadu prodlužují do vlečky , rukávy s dlouhými cípy.Muži nosili kabátce pod pas, punčochové kalhoty , každá nohavice měla odlišnou barvu, rukávce prodloužené a měli špičaté čepce.Boty měli u mužů i u žen stejný tvar.Boty byli zakončené do špičky.
d)NOVOVĚK-a)Renesance-Muži a ženy měli úplně odlišné oblečení.Ženy nosily krinolíny(železné obruče) a korzety , upravovali si vlasy.Obuv nosili lidé plný , délka špiček se zkracovala
b)Baroko-Oblečení se vyrábělo z nových materiálů.Ženy i muži nosili vlněné účesy , ženy také nosily korzety a krinolíny.Muži nosili kalhoty , vysokou obuv , delší kabáty , klobouky s peřím.
c)Rokoko-Lidé nosili nadměrně zdobené oblečení , ženy měly až metrové účesy , nosily korzety a krinolíny.Nedbali moc na hygienu místo mytí používali silné parfémy.
d) 19.st.-1)Empír-Pas byl nepřirozeně posunut nahoru.Ženy nosili jak doplňky kabelky a vějíře.Obuv nosili s podpatky , rukávy byly krátké balonové.Muži nosili sako , vestu,kalhoty,cilindr a hůlku.
3)Biedermeier:-Lidé se navrátili k romantismu.Ženy nosili krinolíny , korzety a účesy už neměli tak vyčesané.
4)2.pol.19.st.-Ke konci století vzniká kostým
20.století-a) Mezi dvěma válkami:Lidé chodili sportovně oblékání.Byla chlapecká mo´da.Lidé nosili krátké účesy.Muži nosili podkolenky.
b)Po druhé světové válce:Útlé pasy.Ženy nosili sukně do půl pasu,chodili v lodičkách.Jako doplňky používaly kabelky,rukavic,klobouky
c)Současná móda. Střídají se všecny druhy oblečení.

Hodnocení referátu Historie odívání

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 562×
  476 slov

Komentáře k referátu Historie odívání

veronika
krásně napsané
paprsek111
Tak Vám teda nevím kdo od koho obšlahl tento referát, ale ať otevřu jakýkoliv referát na toto téma, na kterékoliv stránce, je to pořád stejné i s tou špatnou gramatikou a chybama