Itálie

Poloha, obyvatelstvo, průmysl
Itálie leží na Apeninském poloostrově, patří k ní ostrovy Sicílie a Sardinie. Její rozloha je přes 300 000 km2. Je rozdělena na 20 krajů. Má velmi různorodé podnebí, V Alpách na severu je chladno, v ostatních oblastech je teplé slunečné klima.
Země má přibližně 58 mil. obyvatel. Úřední řeč je italština, výjimečně se mluví také německy a francouzsky (při hranici s Francií).
Sever Itálie je ekonomicky mnohem vyspělejší než jih. Na severu se nachází průmyslová města, např. "průmyslový trojúhelník" - (Milán, Turín a Janov). Známý je automobilový průmysl (FIAT, ALFA). Na jihu převládá zemědělství.
Historie
Itálie byla osídlena Etrusky kolem roku 900 před Kristem. Jednalo se především o říši římskou. V období antiky byla jednou z nejvlivnějších zemí Evropy. Řím vedl v historii mnoho válek, říše byla terčem různých útočníků. Koncem 4. století po Kristu se římská říše rozdělila. Itálie se dostala pod nadvládu Langobardů.
V období národního obrození v 19. století proběhly boje za sjednocení Itálie. Nejvýznamněji se na nich podílel Giuseppe Garibaldi, pod jehož vedením se podařilo osvobodit Sicílii a Neapolské království. Roku 1861 byla Itálie sjednocena jako Italské království. Panovníkem byl Viktor Emanuel. Do roku 1870 byly připojeny ještě zbývající části, které se předtím nepodařilo osvobodit od nadvalády (Benátky a Řím).
Ve 20. století se v Itálii rozmohl fašismus. Odpoutat se od něj se podařilo až roku 1946, kdy se Itálie stala demokratickou republikou. Životní úroveň se za poslední století velmi zlepšila.

Řím
Obecně
Řím je hlavním městem Itálie a také sídlem italské vlády. Je znám už z historie jako centrum říše římské. Podle pověsti jej založili Romulus a Remus kolem roku 750 před Kristem.
Řím leží ve střední Itálii blízko pobřeží Tyrhénského moře, kam ústí také řeka Tibera, která Římem protéká. Řím je také hlavním městem provincie Lazio, podle níž se jmenuje známý římský fotbalový klub.
Řím navštěvuje každý rok mnoho turistů, a proto zde najdeme velké množství hotelů i stylových restaurací. Italové přikládají jídlu velký význam, proto bývají restaurace, zejména v době oběda a večeře, velmi plné.
Doprava v Římě je pověstná svou nepřehledností a nebezpečností. Výhodné je cestovat autobusem nebo metrem, také jsou k dispozici tramvaje. Řím má několik železničních stanic. Blízko Říma se také nachází mezinárodní letiště Leonarda da Vinciho.
V bouřlivé historii, kdy se v Římě vystřídalo mnoho panovníků, byl Řím několikrát dobyt. Každá epocha po sobě zanechala specifickou architekturu a historické památky, které obdivují dnešní turisté.

Památky
Asi nejznámější památkou Říma je Koloseum. Vzniklo v 1. století po Kristu za účelem konání gladiátorských her. Je to obrovské divadlo s přibližně 55 000 místy pro diváky. Prohlídku tohoto monumentu by si neměl nechat ujít žádný turista. Pod Koloseem se nachází Forum. Je to plocha rozvalin starověkých chrámů a jiných staveb. Když projdeme celé Forum, dostaneme se k pahorku Kapitol, na jehož vrcholu stojí pevnost Campidoglio.
Jedním ze známých římských náměstí je Piazza Navona, poblíž ní se nachází chrám Pantheon.V okolí náměstí Piazza di Spagna jsou Španělské schody. Také si můžeme prohlédnout Fontanu di Trevi, největší fontánu v Římě. V okrajové části Říma stojí za návštěvu Villa Giulia a Villa Borghese, v nichž shlédneme výstavy různých sbírek.
Všechny památky Říma ale navštívíme jen stěží!

Vatikán
Vatikán je samostatný stát uprostřed Říma. Co se týče rozlohy (0.44 km2), je nejmenším státem světa. Sám sobě je i hlavním městem.
V čele státu je papež Jan Pavel II., hlava katolické církve.
Úředním jazykem je latina, ale mluví se italsky. Platidlem je italská lira, ale Vatikán má i svou speciální měnu. Také je na jeho území železniční stanice.
Centrem Vatikánu je Svatopetrské náměstí a Dóm sv. Petra. Vedle něho se nachází Sixtinská kaple a Vatikánská muzea.
Každoročně zde papež uděluje požehnání a za tím účelem sem přijede velké množství věřících z celého světa.

Hodnocení referátu Itálie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  31. prosinec 2007
  15 899×
  614 slov

Komentáře k referátu Itálie

lena
díky za referát
referat
velmi dobre
Simiii ♥
Miluji Itálii a každoročně jezdím do Bibione do Azzura :*, je to tam suprové, a mimochodem dík za jedničku z referátu :) :D
Kamil
Nemáš zač lojzo
hele proč se menuješ mačo cikan?!
Pepek(pepa)
dobrý referát fakt žejo§!
mačo cikan
sakra neznáte někdo lepší referát?!
joo díky Kamile!
Kamil
znam lepsi (www.ref-italy.cz)
fakt bomba stranka!!
Sabina
Neuvěřitelně dobré
Miroslava
Krásnéé
Anežka
tato stránka je suprová!miluju itálii,ale díky této stránce o ní vím spoustu!!
Katuska
Hezký referát ..
italie
dobry diky za referat jeste ho precist s 1 je moje