Kalifornie, USA

Hlavní město – Sacramento
Počet obyvatel – 31 570 000
Rozloha – 411 047 km2
Přírodní zajímavosti – národní parky: Yosemite, Sequoia, Údolí smrti, Joshua Tree, Redwood, jezero Tahoe
Přezdívka státu – Golden State – Zlatý Stát

Kalifornie má největší počet obyvatel ze všech států USA a její ekonomika je srovnatelná s nejsilnějšími zeměmi světa. Má největší koncentraci motorových vozidel, nejdelší dálniční síť a značně postižené ovzduší zejména v oblasti Los Angeles. Přitom ještě v 18. století byla prakticky nedotčena.

Roku 1542 byl španělský mořeplavec Juan Rodríguez Cabrillo prvním Evropanem, který připlul k pobřeží Kalifornie. První oficiální španělská expedice se konala až v roce 1769. V témže roce založil františkán Junípero Serra misii v Monterey na divokém pobřeží střední Kalifornie.

V roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku a během dalších dvaceti let mexičtí usedlíci převzali ranče misionářů a vyhnali nebo zotročili původní obyvatelstvo. Tato oblast ale začala přitahovat i bílé osadníky. Po krátké válce Mexiko v roce 1848 Kalifornii přenechalo Spojeným státům. Následující rok nález zlata východně od Sacramenta odstartoval mohutný vpád osadníků.

Kalifornie zůstala loajální vůči Unii i v době občanské války. Vlny imigrantů z východu přivedli do Centrálního údolí farmáře a zaznamenaly i rozvoj průmyslu urychlený v první polovině 20. století těžbou ropy. Hollywood, město poblíž Los Angeles, se stal hlavním městem filmu i televize celého světa. Obyvatelstvo Kalifornie, které se v období 1860-1960 každá dvě desetiletí zdvojnásobovalo, je etnicky velmi rozmanité. Hispánci tvoří více než jednu čtvrtinu populace a Asiaté 10%, černoši 7%. Více jak 90% obyvatel žije ve městech.

Dnes je Kalifornie nejen důležitým zemědělským státem s velkou produkcí vína, bavlny a citrusů, ale má stále ještě důležité zásoby ropy, vyspělý průmysl (letecký, loďařský, elektrotechnický, petrochemický, cementárenský a potravinářský), a vysoké příjmy z cestovního ruchu. Silicon Valley jižně od Sanfranciské zátoky se stalo světovým centrem mikroelektroniky. Zlom San Andreas protínající San Francisco a táhnoucí se severně od Los Angeles je příčinou častých zemětřesení.

Hodnocení referátu Kalifornie, USA

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. červen 2008
  5 539×
  313 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Kalifornie, USA