Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj je vyšší územní samosprávný celek České republiky a leží na severovýchodě Čech. Na jihu sousedí s Pardubickým krajem, na jihozápadě se Středočeským krajem a na západě s Libereckým krajem.

Rozsáhlé roviny křídové tabule Polabí silně kontrastují s nejvyšším pohořím Čech, Krkonošemi a jejich „menším bratrem“ Orlickými horami. Oblast je protkaná říčkami a řekami povodí Labe, které jsou na jaře vydatně syceny vodou z horských pokrývek, které reprezentují každoročně kolem miliardy litrů. Přesně na takových místech se setkáváme s ideálními podmínkami pro využívání půdy k zemědělským účelům.

Administrativní členění

Území kraje je vymezeno územími okresů Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov.

K 1. lednu 2003 zanikly okresní úřady a kraje se od té doby pro účely státní správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Území těchto správních obvodů se dále člení na 35 správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem.

Hlavní město Hradec Králové.

Poloha a charakteristika

Pro své vhodné území bylo toto místo osídleno již v dobách prehistorických. Město Hradec Králové překročilo hranici sta tisíc obyvatel, ale kvůli úbytku obyvatel v celé České Republice znovu kleslo pod a nyní má kolem 95 tisíc obyvatel (údaj rok 2005) Historické centrum města skrývá jedinečné panorama, kde se setkávají hned tři stavební slohy. Gotická katedrála Svatého Ducha, o několik metrů vedle renesanční zvonice zvaná Bílá věž a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. To vše na malé ploše Velkého náměstí.

Přestože je město v relativně ploché krajině (kromě Starého města), má nedaleko Orlické hory a národní park Krkonoše. Poblíž města lze najít několik hradů s významnou historií.

Příroda Královéhradeckého kraje

Český Ráj

Českým rájem se nazývá malebný kraj mezi Turnovem a Jičínem. Název oblasti se postupně začal používat v 70. letech 19.století lázeňskými hosty v Sedmihorkách u Turnova, kteří tuto oblast bezesporu považovali za nejkrásnější oblast v Čechách.

Rozlohou se jedná o ne příliš rozsáhlé území, ale bohaté na přírodu. Celá oblast s dobře značenými cestami a hustou sítí silnic a železnice, spolu s upravenými hotely a restauracemi - toť přímo ideální podmínky pro turistiku v každém roční období.

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšší a nejznámější pohoří v České republice. Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Česká část je rozlehlejší a členitější oproti polské. Nachází se zde nejvyšší hora České republiky - Sněžka (1602 m.n.m.). Pro své mimořádné přírodní bohatství bylo území Krkonoš vyhlášeno národním parkem.

Hodnocení referátu Královéhradecký kraj

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. květen 2008
  17 720×
  397 slov

Komentáře k referátu Královéhradecký kraj

kaštan a žalud
dobrý kluci!!!!!!!!!!!!!!!!!
clash_royale_page333
Super referát!!!!!!!!!!!!!