Královéhradecký kraj - příroda

BABIČČINO ÚDOLÍ
Národní přírodní památka sleduje řeku Úpu po obou jejich březích od České Skalice až po Havlovice. Ratibořické údolí je známé zejména díky Babičce Boženy Němcové.
Národní kulturní památka Babiččino údolí, soubor pozemků a objektů včetně zámku, Starého bělidla, mlýna, sousoší Babička s dětmi, Panské hospody, vytváří společně s přírodou významný estetický celek, který svoji neopakovatelnou atmosférou působí na návštěvníky a vyvolává představu doby, kterou zachytila ve svých dílech spisovatelka Božena Němcová. Každým rokem, jeden týden v červnu, se můžete setkat s postavami z Babičky, a to při akci „Oživlé Ratibořice“. K malebnému koloritu Ratibořic patří také historický vodní mandl v těsném sousedství mlýna. Tato naprosto ojedinělá technická památka je plně funkční a dokladuje šikovnost našich předků.

ČESKÝ RÁJ
Českým rájem se nazývá malebný kraj mezi Turnovem a Jičínem. Patří k němu i taková krásná zákoutí jako jsou Prachovské skály, Hruboskalsko, Trosky, Sobotecko, Mnichovohradišťsko a zčásti i Mladoboleslavsko.
Název oblasti se postupně začal používat v 70. letech 19.století lázeňskými hosty v Sedmihorkách u Turnova, kteří tuto oblast bezesporu považovali za nejkrásnější oblast v Čechách.
Rozlohou se jedná o ne příliš rozsáhlé území, ale bohaté na přírodu,i na pamětihodnosti: romantika skal, malebnost údolí, lidové stavby, hrady a zámky, kostely, vzácné minerály, botanické zajímavosti aj.
Celá oblast s dobře značenými cestami a hustou sítí silnic a železnice, spolu s upravenými hotely a restauracemi - toť přímo ideální podmínky pro turistiku v každém roční období.

CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST BROUMOVSKO
Tato CHKO se nachází ve východních Čechách a rozkládá se na území dvou okresů – Náchoda a Trutnova. Hlavní část leží v náchodském okrese kolem města Broumov. Její rozloha je 410 km čtverečních. K hlavním fenoménům oblasti patří křídový pískovcový georeliéf s velmi členitou pseudokrasovou morfologií. Nejznámější skalní města nalezneme v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Pestrý reliéf v kvádrových pískovcích nalezneme v národní přírodní rezervaci Broumovské stěny.
Adršpašské skály
Toto skalní město patří k jedněm z nejznámějších v ČR a to díky svým vysokým skalním věžím. Mezi nejznámější patří: Starostová, Milenci, Džbán a další. Zdejší stěny jsou vyhledávaným cílem mnoha horolezců. Skalním městem vede naučná stezka, která nám poví vše o vzniku a vývoji skalních útvarů. V poslední době je Adršpach vyhledávaným cílem obrovského množství turistů, což svědčí o poutavosti této oblasti.

KRKONOŠE
Krkonoše jsou nejvyšší a nejznámější pohoří v České republice. Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Česká část je rozlehlejší a členitější oproti polské. Nachází se zde nejvyšší hora České republiky - Sněžka (1602 m.n.m.). Pro své mimořádné přírodní bohatství bylo území Krkonoš vyhlášeno národním parkem.
Pro Krkonoše jsou typické drsné horské podnební poměry. Jsou též velmi bohaté na srážky, především sněhové. Na vrcholových partiích leží souvislá sněhová pokrývky 70 - 180 dní v roce.
Díky svým krásám a sněhovým podmínkám se Krkonoše staly jedním z nejvyhledávanějších míst rekreace v České republice. V letním období se jedná především o pěší a cykloturistiku. Turisté mohou využít dobře propracovaný systém značených tras a množství horských bud. V zimním období poskytují Krkonoše ideální podmínky pro lyžaře. Nachází se zde mnoho center se skvěle upravovanými lyžařskými vleky a sjezdovkami, ale i desítky kilometrů běžeckých tras.

Hodnocení referátu Královéhradecký kraj - příroda

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. leden 2008
  6 226×
  514 slov

Komentáře k referátu Královéhradecký kraj - příroda