Letiště Kansai na umělém ostrově - Japonsko

Pozoruhodné mezinárodní letiště v Kansai v Ósackém zálivu, které bylo dokončeno v roce 1994, je prvním letištěm na světě vybudovaným na moři. Letiště má futuristicky řešenou letištní budovu z ocele a skla a stojí na zcela uměle vytvořeném ostrově. Letištní budova měří 1, 7 km a patří mezi nejdelší letištní haly na světě. Při stavbě ostrova i letiště využili inženýři nejmodernější technologie. Jedním z důvodů, proč vznikla myšlenka vybudovat letiště na moři, je skutečnost, že je stále obtížnější pro ně najít vhodné místo v okolí velkých měst. Dalším důvodem je snaha chránit obyvatele před nadměrným hlukem. Nové letiště v Kansai je vzdáleno 5 km od pobřeží největšího japonského ostrova Honšú, a proto může být v provozu 24 hodin denně. Hluk totiž nikoho neruší, neboť letadla nabírají výšku a klesají nad mořem daleko od pevniny.
Jakmile bylo jasné, že zvítězí záměr vybudovat umělý ostrov 4 kilometry dlouhý a 1,25 kilometru široký, vypracovali inženýři plány, jak jej vytvořit. Nejprve se zvažovala varianta, že by se letiště vytvořilo na plovoucím ostrovu. Toto varianta však byla dražší a ostrov by nebyl tolik stabilní. Proto se od plovoucího ostrovu upustilo a inženýři začali uvažovat o tom, jak na hladině Tichého oceánu vytvořit umělý ostrov. Nejdříve se na dno moře, které je v místě letiště v Ósackém zálivu 20 metrů hluboko, navršil písek a zemina. Poté se na stejné místo postupně navážel stěrk, který sem dopravovaly velké nákladní lodě. Váha kamene postupně vytlačila vodu z navezeného písku a zeminy na mořské dno, a tím se vytvořil pevný základ pro budoucí umělý ostrov. Výklad materiálu z nákladních lodích na správné místo zajišťovaly počítače spolu s vesmírnými dužicemi. Stavba ostrova nakonec trvala 5 let. Naposledy ze všech prací byl kolem celého obdélníkového ostrova umístěn obrovský ocelový obrubník.
Vítězem o nejlepší návrh na stavbu nové letištní budovy a celého letištního komplexu se stal Renzo Piano, jeden z architektů slavného Pompidouova střediska v Paříži. Vlastní stavební práce na letišti začaly ještě dříve, než byl ostrov zcela dokončen. Pianova společnost se rozhodla postavit 1700 metrů dlouhou letištní budovu, ve které by se cestující mohli dobře orientoval a snadno pohybovat a ve které by se jednoduše dostali od vchodu až nástupnímu tunelu, kde by stálo jejich letadlo. Střední část tvoří čtyřposchoďová budova, která slouží pro odbavování osobní dopravy, s obrovskou zakřivenou střechou, která byla navržena tak, aby připomínala křídlo letadla. Na obě strany od hlavního osobního terminálu se táhnou 2 chodby vedoucí k nástupním tunelům do letadel. Budova letiště byla zkonstruována tak, aby byla schopná odolávat nejen silným bouřím a větrům, ale i zemětřesením, která nejsou v Japonsku nic neobvyklého. Počítače stále monitorují všech 900 sloupů, na nichž letištní budova stojí. Je to nezbytné, protože ostrov si stále sedá a po dobu ještě několika dalších let bude mírně klesat. Sloupy proto musí být neustále sledovány, aby nedošlo k narušení bezpečnosti letištního terminálu.
Umělý letištní ostrov spojuje s pevninou most o délce asi 5 kilometrů. Nebeská brána, jak je tento most nazýván, je dvouúrovňový. Nahoře je silnice pro automobilovou dopravu a v druhé nižší úrovni jsou vybudovány koleje pro expresní vlaky přivážející cestující na letiště. Tyto expresy překonají vzdálenost mezi centrem Ósaky, druhým největším městem v Japonsku, a letištěm za necelou půlhodinu. V těchto expresních vlacích se prolínají nejmodernější technologie a tradice. Masku má tento letištní expres ve tvaru japonského samurajského bojovníka . Palivo pro letadla a jiná vozidla letiště je sem přepravováno pomocí tankerů, pro které je zde zřízen speciální přístav. Náklady k přepravení letadly sem nejsou dopravovány jen nákladními auty a vlaky, ale i rychlými transportními čluny. Nejčastěji sem přijíždějí přepravní čluny s náklady z velkého přístavu v Kóbé. Tuto vzdálenost z přístaviště v Kóbé na ostrovní přístav za méně než 30 minut. Letiště v Kansai pojme najednou 56 letadel. Přestože má pouze jednu rozjezdovou dráhu, je schopno ročně odbavit 160 tisíc letů a 25 milionů cestujících. Předpokládá se, že nejobdivuhodnější letiště na světě ještě rozroste a v jeho blízkosti budou postaveny ještě další ostrovy.

Hodnocení referátu Letiště Kansai na umělém ostrově - Japonsko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. květen 2008
  4 395×
  654 slov

Komentáře k referátu Letiště Kansai na umělém ostrově - Japonsko