Norsko

Norsko leží na severu Evropy,na Skandinávském poloostrově.

Hlavní město Oslo se rozkládá v jihovýchodní části země a žije v něm 1 desetina všech obyvatel.V Norsku žije 4.500.000 lidí. Celková rozloha země je 330.000 km2. Pro zajímavost porovnáme: V ČR žije 2x více obyvatel na více jak 4x menší ploše. Další zajímavostí je celková délka státu, od nejjižnější části k nejsevernější, která je stejně dlouhá, jako vzdálenost od Sicílie k severu Polska. Jelikož je Norsko z jihu, západu i severu omýváno mořem má sousedy jen na východní straně území. Nejdelší hranice má se Švédskem, dále pak s Finskem a Ruskem. Norsko je hornatá země. Celé území od severu k jihu tvoří Skandinávské pohoří, které po celé západní části lemují fjordy. Fjordy jsou zálivy ve skalách dlouhé několik kilometrů a hluboké až 500m. Nad nimi jsou hory tyčící se do výšky 1200m. Celé pobřeží je lemováno asi 50.000 ostrovy. Jelikož je převážná část Norska tvořena pohořím, jediná významnější řeka se nachází na jihu a jmenuje se Glama. O to důležitější jsou moře, která omývají břehy Norska. Jmenují se: Barentsovo moře, Severní moře a Norské moře.

Zemědělství:

Nejvýznamnější část tvoří rybolov, dále chov ovcí, skotu, sobů a lišek.

Průmysl:

Těžba nerostných surovin, zejména ropy, zemního plynu, železné rudy a černého uhlí. Norsko je druhým největším vývozcem ropy ve světě hned po Saudské Arábii. Rovněž strojírenský průmysl je velmi rozvinutý díky výrobě lodí.

Zajímavosti:

Protože se více jak 1/3 povrchu nachází za Severním polárním kruhem, prožívají obyvatelé Norska tak zvané „bílé noci“, to znamená, že v létě slunce celou noc nezapadá.

Norsko je velmi ekologicky založená země. Mají 21 národních parků, neznečišťují svou přírodu, samozřejmostí je třídění odpadů. Celý systém výroby elektrické energie je založen na vodních a větrných elektrárnách.

Norové velmi rádi sportují. Mají všechny zimní sporty.

V čele země stojí král Harald.

Hodnocení referátu Norsko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. květen 2008
  5 650×
  307 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Norsko

...
nic moc :(
sasisula
Celkem ok Info :)) ((:
Anet
Dobrý informace!!!!