Olomouc

První zmínky o městu Olomouc jsou známy z roku 1017. Toto město je svou rozlohou 10337 ha a počtem obyvatel 101 624 páté největší město v České republice.

Nejdříve něco málo z historie: nachází se zde mnoho významných kulturních památek. Například středověké opevnění, které pochází patrně z roku 1246, dům Svatého Václava, či Neptunova kašna, která je první a nejstarší kašna ze souboru olomouckých barokních kašen. V Olomouci se nachází také památka UNESCO – Sloup nejsvatější trojice. Za zmínku také stojí, že v roce 1767 se do Olomouce uchýlil známý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Se svým otcem, matkou a sestrou sem prchnul z Vídně před Epidemií černých neštovic. Dále se tam nachází Muzeum umění, Přemyslovský palác, Arcibiskupský palác, Moravské divadlo, Morový mariánský sloup. Nejvýznamnější osobností Olomouce se stal císař František Josef I. , který nastoupil na trůn 2.12.1848 po rezignaci Ferdinanda I.

Vnější dopravní spojení Olomouce je s ohledem na jeho vnitrozemskou polohu vynikající a budováním dálnice D11 a rychlostní komunikace R35 se ještě zlepší a vzroste význam města /jako jediného kromě Prahy / na křižovatce dvou klíčových vnitrostátních i mezinárodních komunikací. Mezinárodní silnice E 462 zajišťuje Severo-jižní spojení Polska s Moravou a Rakouskem.

Olomouc je také důležitým uzlem s hlavním nádražím v blízkosti centra města.

Hodnocení referátu Olomouc

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. listopad 2007
  9 602×
  206 slov

Komentáře k referátu Olomouc

Ter
Je to super
Wiri018
Mám nato svuj nazor :D
Anicka
wow super
Lana
Diiky je to super